Akné, jedno z najčastejších kožných ochorení, zrejme netreba dlho predstavovať. Bohužiaľ až približne 80 – 90 % mladých ľudí je do istej miery postihnutých nedokonalosťami pleti, tiež rastúci počet dospelých, najmä žien, trápi akné aj v neskoršom veku. Vplyvov na jeho vznik je totiž veľa, vek je len jedným z nich. Ďalšími sú hormonálne zmeny, typy pleti, vplyv prostredia, nevhodná starostlivosť o pleť a ďalšie. Akné sa prejavuje sa v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz, teda na tvári a na hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát, či iné časti tela.
Prečítajte si ako a prečo akné vzniká, čo môže pri tomto kožnom probléme pomôcť a na čo si dávať pozor.
Ako akné vzniká?
Vzniká v dôsledku upchatia vlasových folikulov, čiže pórov. Presnejšie sú póry malé otvory v pokožke, cez ktoré prúdi na povrch kožný maz produkovaný mazovými žľazami. Kožný maz je potrebný, aby sa pokožka nevysúšala, ale jeho nadbytok sa v póroch začne hromadiť. Nánosom nielen mazu, ale navyše aj prirodzene odumretých buniek pokožky sa vytvorí ,,zátka,, ktorá pór upchá a spôsobí zápal. Spočiatku je len mikroskopický, pod kožou, nakoniec sa však objaví aj na povrchu ako vyrážka.
Aké sú príčiny jeho vzniku?
Hlavnými faktormi pre vznik akné sú genetická predispozícia, zvýšená produkcia mazu, hormonálne vplyvy a bakteriálne osídlenie kože. Až u 80 % ľudí má vznik na svedomí genetika, je teda dedičné. Ďalšou príčinou sú hormóny, ktoré začnú najviac vyčíňať počas dospievania, a preto sa v tomto období vyrážky objavujú najviac. Hormonálna aktivita má vplyv aj mimo pubertu, preto sa často akné vyskytuje aj u žien počas tehotenstva alebo menštruácie. Je to spôsobené tým, že zvýšená hladina hormónov – androgénov (mužských hormónov, ktoré sú prirodzene aj v ženskom tele) rozširuje mazové žľazy a tie produkujú viac kožného mazu. Nadbytočná mastnota vedie k vzniku akné, preto ho majú ľudia s mastným typom pleti častejšie ako tí so suchou pleťou.
I keď nie sú príčinou akné, niektoré faktory môžu zhoršovať jeho príznaky:
- fajčenie cigariet
- mejkap, ktorý upcháva póry
- komedogénne kozmetické výrobky
Má jedlo vplyv na tvorbu akné?
Často sa ľudia domnievajú, že mliečne výrobky či čokoláda zhoršujú akné, avšak neexistuje presvedčivý výskum o ich vplyve na jeho tvorbu. Ak sa vám zdá, že niektoré potraviny vám pleť zhoršuje, skúste tzv. eliminačnú diétu a vyraďte ich na tri týždne z jedálnička. Potom ich postupne pridávajte späť a sledujte, či sa niečo zmenilo. Môžete tiež svojmu telu dodať viac omega-3 mastných kyselín a zinku, ktorých nedostatok sa môže na zdraví pleti prejaviť. Ďalej napríklad vitamíny A a E a prírodné antioxidanty môžu pleti pomôcť k zníženiu zápalu.
Čo ak sú vyrážky iba na istej časti tela?
Akné sa môže prejaviť po celej tvári, alebo iba v niektorej jej časti, ako napríklad na brade, na čele. Niekedy sa tvorí aj na iných častiach tela, ako je napríklad chrbát, krk a pod. Je veľmi pravdepodobné, že ak je limitované len v určitej oblasti na tvári či na tele poukazuje to najmä na vonkajšie vplyvy, ako napríklad časté dotýkanie sa týchto miest (prenášanie baktérií) a pod.
Akné na brade
Býva spôsobené mnohými faktormi, pretože si bradu často podopierame a dotýka sa jej naše oblečenie, ako sú šály, rúška, zapínanie prilby. U žien sa navyše na brade prejavuje hormonálne akné, zvyčajne pár dní pred začiatkom menštruácie.
Akné na chrbte
Na chrbte a inde na tele väčšinou súvisí so silnejším potením, prípadne trením spoteného oblečenia o kožu. Skúste voľnejší odev a telovú kozmetiku proti akné (napr. vybrané sprchové gély).
Akné na čele
Môže byť spôsobené trením alebo zadržiavaním potu, napríklad čiapkou, helmou alebo ofinou.
Akné na lícach
Môže sa zhoršiť napríklad poťahom na vankúš alebo podopieraním hlavy o líca. Zvlášť ak je vždy jedno líce horšie ako druhé, je vhodné častejšie meniť poťahy na vankúš a strážiť svoje ruky.
Akné vo vlasoch
Ukazuje na nevhodnú vlasovú kozmetiku, ako sú kondicionéry, masky alebo stylingové prípravky. Pozrite si ich zloženie, či neobsahujú komedogénne látky.
Ako bojovať s akné ?
Terapia závisí od formy akné a príčiny jeho vzniku. Mala by redukovať sekréciu kožného mazu, normalizovať rohovatenie, redukovať Propionibacterium acnes a potlačiť zápalové prejavy. Dostatočná hygiena by mala byť u osôb s problematickou pleťou samozrejmosťou. Na ošetrenie pokožky je lepšie používať kozmetické prípravky, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu účinných látok. Tieto prípravky pomáhajú v boji s nepríjemnými problémami kože. Zároveň neobsahujú prídavné látky, ktoré by mohli mať dráždiaci účinok.
Ak vás trápi akné, v prvom rade by ste mali navštíviť svojho kožného lekára a pokúsiť sa pátrať po príčinách jeho vzniku. Na základe príčiny je následne možné stanoviť vhodnú liečbu.
Mali by ste tiež dodržovať niektoré všeobecné pravidlá:
- Používajte vhodné čistiace výrobky
- Nechajte vyrážky, aby sa samy zahojili (vytláčanie ich len zhoršuje a spôsobuje jazvy)
- Používajte iba nekomedogénnu kozmetiku
- Používajte nekomedogénny mejkap
- Každý večer mejkap dôkladne odlíčiť
Látky v kozmetike, ktoré môžu pomôcť
- tea tree oil – najsilnejšie prírodné antiseptikum pôsobiace antibakteriálne
- biely ichtyol – pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, obmedzuje rast kvasiniek a redukuje tvorbu kožného mazu, zároveň tlmí zápal a svrbenie, svojou vysokou účinnosťou znižuje pravdepodobnosť tvorby jaziev po akné.
- kyselina salicylová – má protizápalový a antibakteriálny účinok, redukuje baktérie na koži, čistí upchaté póry
- bylinky – repík lekársky či rumanček kamilkový majú výrazné hojivé a protizápalové účinky, používajú sa zvonku i zvnútra
- strieborné tonikum (koloidné striebro)
- výživové doplnky pre vlasy, nechty a pleť – veľmi vhodné je v boji s akné tiež užívanie vhodných výživových doplnkov, napríklad s obsahom zinku