Ovčie kiahne sú považované za detskú chorobu, ktorou si prejde skoro každý človek. Ochorenie sa začína horúčkou, nechutenstvom, bolesťou hlavy, hrdla alebo žalúdka. Teplota sa pohybuje medzi 38, 3 až 38, 8 °C. Typické červené vyrážky začínajú po prvých symptómoch a objavujú sa najskôr na bruchu, chrbte a tvári. Následne sa šíria po celom tele.
Inkubačná doba vypuknutia vírusu je v priemere od 10 do 21 dní. Pacient je však infekčný už v dobe, keď ešte o ochorení nevie, a to zhruba 1 – 2 týždne pred nástupom typickej vyrážky, ktorú kiahne spôsobujú. Ak raz kiahne prekonáme, telo si vytvorí protilátky, ktoré nás chránia pred opätovnou nákazou. Viete ako rozpoznáte ovčie kiahne?
Čo ich spôsobuje?
Ovčie kiahne spôsobuje vírus nazývaný varicella zoster. Po prekonaní tohto ochorenia zostáva človek imúnny. Tento vírus zostáva v tele človeka nečinne po celý život. Môže sa však prebudiť v neskoršom veku a prejaví sa, ako pásový opar, a to hlavne pri oslabenej imunite.
Kto je najviac ohrozený?
Tento vírus najviac ohrozuje malých pacientov vo veku od 3 do 10 rokov. Možno ste sa už stretli s tým, že, v detstve vás rodičia nechali v kolektíve, v ktorom niekto mal kiahne, aby ste vírus prekonali, čo najskôr. Bolo to hlavne, preto, lebo priebeh ovčích kiahní je menej komplikovaný v detstve ako u dospelých. Pričom zvýšený výskyt tohto ochorenia sa najčastejšie objavuje v jarných a zimných mesiacoch. Zatiaľ, čo u detí ochorenie predstavuje bežnú záležitosť, u dospelých môže byť veľmi nebezpečné.
Ako vyzerá vyrážka
Ovčie kiahne sa prejavia malou červenou vyrážkou naplnenou čírou tekutinou, ktorá postupne prechádza do bielej farby. Táto tekutina je veľmi infekčná. Po niekoľkých dňoch sa z vyrážky stáva chrasta, ktorá nepríjemne svrbí. Vyrážku nechytajte, pretože jej rozškrabanie spôsobí riziko zanesenia infekcie.
Ako sa vírus prenáša?
Do organizmu vírus vstupuje cez dýchacie cesty a očné spojivky, kde sa postupne množí a postupuje do krvného obehu. To postupne vyvolá nástup typických vyrážok a ďalších príznakov. Medzi deťmi sa prenáša priamym kontaktom, a to predovšetkým vzdušnou cestou.
Zmiernenie príznakov
- Po dobu liečenia dieťa nechajte v kľude a nechoďte s ním na slnko.
- Doprajte dieťaťu pokojový režim a dostatočnú hydratáciu, zvýšený prísun vitamínov B, C.
- Dodržujte hygienu (sprchujte dieťa aspoň 1x denne bez použitia mydla a hubky, ostrihajte mu nechty – aby si dieťa nerozškriabalo vyrážky).
- Obliekajte dieťa do bavlneného a voľného oblečenia.
- Po zahojení vyrážky a odlúpnutí chrást je vhodné ošetrovať pokožku krémom, ktorý pokožku hydratuje a regeneruje.
TIP: Pasta Vitella Ictamo bola špeciálne vyvinutá na ošetrovanie ťažko zvládnuteľných častí kože. Optimálna kombinácia látok v paste Vitella Ictamo upokojuje a regeneruje problematické miesta kože.
- Účinná látka – biely ichthyol pôsobí proti svrbeniu a proti zápalu.
- Oxid zinočnatý pôsobí chladivo, mierne sťahujúco a antisepticky, má priaznivý vplyv na proces hojenia.
Prevencia a liečba
Akonáhle sa u dieťaťa prejavia kiahne, liečba býva symptomatická. Stačí, aby ste tlmili jednotlivé príznaky ochorenia a počkali, kým vyrážky do niekoľko týždňov vymiznú. V prípade potreby sa podávajú lieky proti horúčke a prípravky na zmiernenie svrbenia. Vzhľadom k tomu, že ochorenie je vysoko infekčné, pacienti nakazený vírusom by sa mali vyhnúť kontaktu s okolím a zostať doma.
Ako sa pred ochorením chrániť?
Jedinou možnosťou, ako sa pred vírusom ochránite, je včasné očkovanie. Odborníci ho odporúčajú deťom, ale aj dospelým, ktoré kiahne ešte neprekonali.