Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Ako sa správne starať o zuby

Každý z nás túži po krásnom bielom úsmeve bez zubných kazov. Tak, ako sa staráme o svoj zovňajšok, dbajme aj o zdravie svojho chrupu. Každodenná starostlivosť, pravidelné kontroly a dentálna hygiena je alfou a omegou pre náš zdravý a krásny úsmev. Častokrát však, svoje zuby vystavujeme rôznym negatívnym vplyvom, čo zapríčiňuje tvorbu povlaku a následne zubného kazu. Zanedbaná starostlivosť o ústnu hygienu môže viesť k rozvoju srdcovo-cievnych ochorení či predčasnému pôrodu. Ako sa správne starať o zuby aby boli krásne a zdravé?

 

Aké je zloženie zubov?

Základnou stavebnou štruktúrou zuba je zubná sklovina. Obsahuje až 90 % minerálnych látok, čo ho je dôkazom aj jej tvrdosť. Okrem nej sa skladá z dentínu a zubného cementu. Cement obsahuje najviac organickej zložky, ktorá obsahuje až 90 % kolagénových vlákien. Práve kolagén sa nachádza aj v kosti, v ktorej sú zuby upevnené. Jeho úlohou je spevňovanie a posilňovanie tkanív pokožky, šľiach, kostí ale aj zubov a ďasien. Nedostatok kolagénuspôsobuje krvácanie ďasien, rednutie kostí a vypadávanie zubov. Je ho možné dopĺňať vo viacerých formách. Okrem prirodzenej formy nachádzajúcej sa v strave (ryby či huspenina), ho vieme dopĺňať vo forme tabliet, práškov či ako súčasť nápojov.

Správna starostlivosť o zuby a ďasná

  • Výber zubnej kefky –  základom čistenia je správna voľba zubnej kefky. Tú, si vyberajte podľa  tvrdosti, hustoty a tvaru štetín.
  • Technika čistenia – kefku treba držať pod 45 stupňovým uhlom a jemnými krúživými pohybmi zotierať povlak od ďasna až po korunku, pričom časť štetiniek by malo zasahovať do ďasien. Zuby si čistite tak dlho, kým nie sú čisté všetky ich plochy.
  • Medzizubný priestor – nezanedbávajte čistenie medzizubného priestoru, pretože väčšina kazov sa tvorí práve tam. Vytvárajú vhodné prostredie pre tvorbu baktérií. Výbornou pomôckou sú dentálne špáradlá, ktoré odstránia zubný povlak z medzizubného priestoru a odstránia zvyšky jedla. Na plochy, ktoré sú ťažko dostupné a zadné zuby používajte jednozväzkovú kefku a dentálnu niť.
  • Ako doplnok si zaobstarajte zubnú pastu a ústnu vodu, ktoré okrem sviežeho dychu sú prevenciou pred rôznymi ťažkosťami. Na trhu nájdete veľké množstvo zubných pást na konkrétne problémy. Pasty s obsahom fluoridu, bieliace zubné pasty, pasty na zníženie citlivosti zubov a iné.
  • Používajte škrabku na jazyk – pomáha odstrániť baktérie.
  • Pravidelná návšteva u zubára a dentálnej hygieničky je základným predpokladom pre zdravý a krásny úsmev. Dieťa by malo absolvovať prvú prehliadku už s prvým prerezávaním mliečnych zubov. Dospelý by mali dentálnu hygienu navštevovať každého pol roka.
  • Nezabúdajte ani na minerály a vhodné výživové doplnky s obsahom vitamínu C, vitamínu D3 a kolagénu, ktoré prispievajú k udržaniu normálneho stavu zubov a kostí.

3 kroky k dokonalej starostlivosti:

2-3 minúty – čistenie zubnou kefkou

1-2 min – čistenie zubnou niťou

1 min –  čistenie jazyka

Starať sa o zuby je bežnou, ale nie vždy obľúbenou činnosťou. Nie je to žiadna veda a preto je dôležité k tomu viesť aj svoje deti už od skorého veku. Naučiť ich zvyk, vďaka ktorému si udržia zdravé a krásne zuby po celý život. Za potrebnú starostlivosť a správne čistenie sa vám vaše zuby odmenia funkčnosťou a dlhou životnosťou.

Vedeli ste, že druhým najčastejším ochorením u ľudí je zubný kaz? Prvým je prechladnutie.

Mohlo by vás zaujímať