Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Chránite sa dostatočne pred kliešťami?

Čoraz viac sa stretávame s problematikou zameranou na nebezpečenstvo kliešťov. Kliešte predstavujú riziko pre ľudské zdravie z dôvodu prenášania rôznych chorôb ako je napríklad borelióza či encefalitída. Najrizikovejšie oblasti sú najmä tie, kde je hustá vegetácia a lesy.

Zaškrtnúť, Hmyz, Parazitárne, Pavúkovec

Tento článok vás uistí v tom, že či si dávate dostatočný pozor nielen na seba, ale aj na svojich miláčikov pri prechádzke či turistike.

 

V prvom prípade by ste mali zvážiť vhodné oblečenie. Obliekajte sa adekvátne, aby ste minimalizovali vystavenie pokožky kliešťom. Odporúčame nosiť dlhé rukávy a nohavice.

 

Používajte odpudzovač na hmyz a kliešte. Aplikujte rôzne spreje, ktoré slúžia ako odpudzovač na odkryté časti tela (prevažne tvár, ruky a nohy).

 

Vyhýbajte sa vysokým trávnatým porastom. Snažte sa prechádzať po chodníkoch alebo cestách, kde nie sú vysoké trávy, pretože práve v nich sa zdržiava najviac kliešťov.

 

Kontrolujte si telo po pobyte z vonku. Po návrate z prechádzky či turistiky si dôkladne prezrite svoje telo. V prípade, že objavíte kliešťa, okamžite ho odstráňte, aby ste zabránili možnej šíriacej sa infekcii.

 

V prípade, že bývate v dome, pravidelne udržiavajte svoju záhradu. Upravujte okolie vášho domu, koste trávnik a odstraňujte lístie a záhradný odpad, aby ste minimalizovali prítomnosť kliešťov.

 

V neposlednom rade zvážte či je u vás potrebná vakcína. Existujú vakcíny proti niektorým chorobám, proti ktorým sa môžete dať zaočkovať. Z chorôb prenášaných kliešťami je dostupná vakcína proti encefalitíde.

 

Nezabudnite sa neustále informovať o aktuálnych odporúčaniach a varovaniach zdravotníckych úradov, a chrániť sa tak pre kliešťami predovšetkým v období od jari do jesene, keď je ich aktivita najvyššia.

 

Vďaka dodržiavaniu týchto jednoduchých opatrení viete minimalizovať riziko kontaktu s kliešťami ako u seba, tak aj u svojich domácich miláčikov. Nezabudnite chrániť svoje zdravie pred ich nebezpečnými následkami.

 

Ak ste sa dočítali až sem, viete sa utvrdiť v tom, či robíte všetky potrebné opatrenia a chránite sa dostatočne nielen pred samotnými kliešťami, ale aj hmyzom.

Rodina, Domáce Zviera, Chôdza, Lesy, Pád

Nižšie vám odporúčame pár produktov, ako efektívne vybrať kliešte ľuďom aj zvieratkám, aby sa nenakazili, prípadne, aby kliešte z nich neprešli na vás.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať