Potrebujete pomôcť?

Ľubovník bodkovaný

Použitie

Ľubovník bodkovaný je od nepamäti používaný na hojenie rán, zmierňovanie neuralgických problémov či upokojenie psychiky. Starovekí ľudoví liečitelia dokonca verili, že chráni aj pred zlými silami. Červené farbivo hypericin sa nazývalo skôr tiež “krv sv. Jána”, pretože keď sa bylina natrhala tento deň, mala podľa bylinkárov najsilnejšie účinky. Táto farba má zrejme hlavný podiel na tom, že ľubovník bol opradený ľudovými poverami. Mlieko kráv, ktoré spásli väčšie množstvo ľubovníka, hypericín zafarbil do ružova.

Ľubovník má pri vnútornom užívaní mierne sedatívne účinky. Odporúča sa najmä pacientom, ktorých trápi sezónne rozladenie (zimná depresia, jarná únava či obdobie klimaktéria). Zlepšenie stavu sa zvykne dostaviť cca po troch týždňoch. Podporuje tiež krvný obeh, vylučovanie žlče a pôsobí liečivo pri chorobách tráviacej sústavy (nechutenstvo, choroby pečene a žlčníka), pri nervových poruchách (nespavosť, dráždivosť, nervová vyčerpanosť, migrény, depresie, nočné pomočovanie), pri zápaloch močových ciest či gynekologických problémoch.

Pre svoje protizápalové a hojivé účinky sa používa zvonka do kúpeľov na hemoroidy, na obklady na rany a na kloktanie. Na liečbu popálenín, kože spálenej slnkom a zapálených rán sa používa aj ľubovníkový olej, ktorý sa pripravuje naložením čerstvo zozbieranej vňate do rastlinného oleja, kde sa nechá vylúhovať. Má potom ružovú farbu. Tento ľubovníkový olej sa nazýva aj jánsky olej.

Účinné látky

Hlavnou liečebne aktívnou zložkou ľubovníka bodkovaného je hypericín. Okrem neho obsahuje zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém – flavonoidy, vďaka ktorým je ľubovník bodkovaný účinný aj proti vírusom, baktériám a plesniam.

Nesmie sa užívať súčasne s antidepresívami! Ľubovník sa nesmie užívať dlhodobo, pre upokojenie nervovej sústavy najdlhšie po dobu dvoch mesiacov, potom aspoň mesiac vynechať. Bylina sa nesmie používať pri nízkom krvnom tlaku, ťažšej forme cukrovky a niektorých alergiách. K nežiaducim účinkom patrí aj precitlivenosť na ultrafialové žiarenie – to znamená, že ľubovník by sme nemali užívať v lete, kedy sa vystavujeme slnečným lúčom. Látky obsiahnuté v ľubovníku navyše podporujú zvýšené vylučovanie pečeňových enzýmov, takže môže dôjsť k nepredvídaným reakciám, ak sa užíva súčasne s niektorými bežnými liekmi. Napríklad môže dôjsť k zníženiu účinku hormonálnej antikoncepcie.

Odporúčame

Neprehliadnite