Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Lymská borelióza

Lymská borelióia je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša kliešťami a je spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi. Toto ochorenie môže mať rôzne prejavy vrátane kožných vyrážok, únavy, bolesti svalov a kĺbov, taktiež môže ovplyvniť srdce či nervový systém.

V článku sa dočítate viac o prehľade symptómov, spôsobe diagnostiky či liečbe choroby. Je veľmi dôležité podchytiť ochorenie včas, pretože môže mať značný dopad na zdravie jednotlivca.

Príznaky lymskej boreliózy

Prvá fáze tejto choroby spravidla býva charakterizovaná kožnými problémami. Neskôr sa k nim môže pridať horúčka, poruchy spánku, opuch uzlín, bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Niekedy dochádza aj k zápalu nervového systému.

 

Diagnostika

Diagnózu možno určiť na základe príznakov a anamnézy pacienta. Lekár na ich základe vykoná krvné testy na odhalenie protilátok proti baktériám.

 

Liečba

Hlavným spôsob liečby lymskej boreliózy sú antibiotiká. Antibiotiká bývajú účinné, ak sú podané včas. Liečba môže zahŕňať perorálne antibiotiká či intravenóznu terapiu v závislosti od štádia ochorenia.

 

Prevencia

Najlepším spôsobom ako sa chrániť pred ochorením lymskej boreliózy je minimalizovať kontakt s kliešťom. To zahŕňa: nosenie dlhého odevu do lesa a vysokých tráv, pravidelnú kontrolu tela po pobyte v prírode, používanie odpudzovaču na kliešte…

 

Dlhodobé dôsledky

V prípade, že sa táto choroba neodhalí v správny čas, môže mať vážne dlhodobé dôsledky, vrátane chronických problémov so srdcom, nervami a kĺbmi.

 

Venujte pozornosť lymskej borelióze, ak máte podozrenie na toto ochorenie, predovšetkým, ak bývate alebo navštevujete oblasti, kde sa kliešte vyskytujú. Prevencia je veľmi dôležitá k minimalizácii rizika vzniku choroby. Nebojte sa vyhľadať lekára.

Pacient a lekár musia pri liečbe tvoriť spojené nádoby - Zdravie a prevencia - Zdravie - Pravda

Tento článok vám okrem užitočných rád prezradí aj niečo viac o novom produkte Pet2Me Teste, ktorý slúži na včasnú neinvazívnu diagnostiku z odstráneného kliešťa hneď po jeho vybratí. Pacient tak vie, či bol kliešť prenášačom borélie, a či je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Kým sa z krvných testov zistí, či naozaj ochorenie dostal, môže prejsť aj niekoľko týždňov, a to už zvykne byť neskoro. Ak sa toto ochorenie plne rozbehne, človek môže mať nepríjemné problémy niekoľko mesiacov až rokov. Z toho dôvodu vám odporúčame, zakúpiť si test dopredu v lekárni, mať ho doma po ruke, a ak bude treba, okamžite ho použiť na otestovanie kliešťa.

Ak sa vám prednedávnom prihodila nepríjemnosť s prisatím infikovaného kliešťa a začali ste užívať antibiotiká, pokračujte ďalej v liečbe. Nezabudnite však ani na pestrú stravu bohatú na živiny, vyhýbajte sa jedlám s veľkým obsahom cukru, oddychujte a nestresujte sa.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať