Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Opary

oparyOpar (alebo herpes) je vírusová infekcia kože. Miesto vzniku oparu najprv opuchne, zčervená, vznikajú priehľadné pľuzgieriky, ktoré prasknú, začnú mokvať a neskôr zhnednú, vysušia sa a vznikne chrasta.

 

Prečo a ako opary vznikajú

Príčinou oparu je vírus Herpes simplex, ktorý sa objavuje predovšetkým na ústach. Akonáhle sa vírus dostane do tela, počas života sa opakovane prejavuje. Vyvolať ho môže stres, únava alebo znížená imunita. Jediným nositeľom a prenášačom vírusu je človek. Väčšina populácie má počas života kontakt s vírusom, pričom len u časti dôjde k prejavu ochorenia. K prenosu dochádza kontaktom (bozk, pohlavný styk), slinami alebo kvapôčkovou infekciou. Vznik oparu zvyčajne signalizuje jemné mravčenie a šteklenie na perách.

 

oparyAko sa oparov zbaviť

Základom ošetrenia ohraničenej infekcie na pokožke a slizniciach je preventívna konzumácia vitamínu B a C v podobe výživových doplnkov, pretože práve tie obnovujú kožné bunky. Doplnky dokážu lokalizovať infikované miesto, a tak zabrániť viditeľnému prejavu vírusu. Pacientom sa mnohokrát odporúčajú aj antiherpetiká – emulzie, náplaste, gély či masti, ktoré vírus neodstránia, ale zmierňujú jeho prejavy. Na opar nikdy nesiahajte, nestláčajte ho, ani sa ho nepokúšajte prepichnúť ihlou, môžete tým spustiť druhotnú bakteriálnu infekciu. Opary sú navyše extrémne nákazlivé.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať