Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Posilnite svoju imunitu prírodnou cestou

V období nástupu chrípkových a iných vírusových alebo bakteriálnych ochorení je veľmi dôležité posilňovať imunitu, či už preventívne, aby ste sa ochoreniu vyhli, alebo počas choroby pre rýchlejšie vyzdravenie. Často však zabúdame, že pomoc môžeme hľadať v prírode – množstvo bylín či iných rastlín a taktiež ovocie obsahuje účinné látky, ako napr. vitamín C a iné, vďaka ktorým účinne posilňujú našu imunitu. Prečítajte si ako si môžete svoju imunitu posilniť prírodnou cestou, a ktoré bylinky či ovocie sú na to najúčinnejšie vďaka svojim antivírusovým a antibakteriálnym vlastnostiam.

Echinacea purpurová

echinacea_imunitaCelkovo existuje deväť druhov rodu Echinacea, z ktorých za  najliečivejšiu sa považuje práve echinacea purpurová. Najvýznamnejšiu úlohu v zložení echinacei hrajú echinacín a polysacharidy. Majú silný vplyv na tvorbu imunitných buniek (ktoré chránia telo pred nebezpečnými látkami a mikroorganizmami), čím dokážu neuveriteľne posilniť obranyschopnosť celého organizmu. Z tohto dôvodu sa rastlinka považuje za užitočnú nielen v rámci prevencie a podpory obranyschopnosti, ale aj pri samotnej liečbe nachladnutia.

Echinacea tiež obsahuje flavonoidy a triesloviny. Flavonoidy sú považované za rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia, majú protizápalový a antibakteriálny účinok. Triesloviny, alebo inak nazývané aj taníny, majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom a zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia detoxikačne proti baktériám a vírusom.

 

Rakytník rašetliakový

rakytnik_imunita

Bobule rakytníku ukrývajú dokonalý komplex bioakívnych látok, ktoré podporujú očistné mechanizmy v tele, dodávajú mu množstvo vitamínov, minerálov, nenasýtených mastných kyselín a predovšetkým antioxidantov (karotenoidy a flavonoidy), ktoré ochraňujú bunky pred oxidačným stresom.  Vedci uvádzajú, že už jedna bobuľa rakytníka rešetliakovitého pokryje dennú dávku vitamínu C. Rakytník chráni telo pred vírusmi a baktériami a dokonca aj zmierňuje stres.

Vnútorná konzumácia v podobe čajov alebo šťavy silne podporuje imunitný systém a vďaka silnej antivírusovej aktivite voči vírusom chrípky sa odporúča užívať v rámci prevencie chrípky a prechladnutia.

 

Šípky

šípky_imunitaLiečivé schopnosti šípok poznali už naše prababičky. Malé červené bobuľky sú známym zdrojom vitamínu C nevyhnutného pre dostatočné posilnenie imunity. Vitamín C síce nájdete v mnohých iných bylinách alebo plodinách, avšak v šípkach sa viaže s vitamínom P, ktorý ho pomáha vstrebávať a ľudský organizmus ho tak dokáže veľmi efektívne využiť.  Šípky tiež obsahujú flavonoidy a iné účinné látky podporujúce imunitu. Pravidelná konzumácia šípok alebo šípkového čaju znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, sú prevenciou vírusov a posilňujú obranyschopnosť organizmu.

 

Ďalšie významné rastliny pre posilnenie imunity

Medzi ďalšie rastliny s imunostimulačným účinkom patrí ďumbier lekársky (zázvor), eukalyptus guľatoplodý, divoká ruža (Cistus incanus), kapucínka väčšia, kurkuma a iné.

 

Ovocie a zeleninaovocie_imunita

Zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny. Veľmi účinnými sú citrusy – pomaranče, citróny,  mandarínky. Obsahujú vitamín C, ktorý je práve pri oslabenej imunite potrebný. Pre posilnenie imunity sú tiež výborné čučoriedky, maliny, ríbezle či iné ovocie. Zo zeleniny je to napríklad cvikla, červená paprika a brokolica.

Stravu si môžete obohatiť napríklad aj výrobou vlastných domácich ovocných či zeleninových smoothie, alebo môžete siahnuť po kvalitných šťavách v obchodoch. Pri výbere je však dôležité pozorne sledovať etiketu – spozornieť by ste mali najmä ak na nej nájdete napísané ,,vyrobené z koncentrátu”. V preklade to vlastne znamená, že takáta šťava alebo džús obsahuje minimum alebo žiadne výživné látky.

ovocie_zelenina_imunita

Koncentrát totiž vzniká tak, že z odšťaveného ovocia a zeleniny sa odparí tekutá zložka pri teplote cca 110 stupňov Celzia. Dôvod je zmenšenie objemu koncentrátu približne na 1/5 zo skladovacích a kapacitných dôvodov. Následne si ho jednotliví výrobcovia podľa vlastných receptúr riedia vodou a často pridávajú aj rôzne konzervačné látky z dôvodu predĺženia trvanlivosti, zvýraznenia chuti či obnovy farby. Je teda logické, že šťava z koncentrátu vďaka nešetrnému spôsobu prípravy prichádza o množstvo biologicky aktívnych látok. Aj preto ich často nájdete za podozrivo nízke ceny.

 

Pri výbere kvalitnej ovocnej či zeleninovej štavy preto vždy pozerajte na tie, ktoré nie sú vyrobené z koncentrátu.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať