V priebehu dňa kolíše hladina cukru v krvi u každého človeka, no u zdravých ľudí zvyčajne hraničné hodnoty neprekračuje. Kolísanie hladiny cukru v krvi poznajú najmä diabetici, ale môže tiež súvisieť s tým, prečo sa vám nedarí schudnúť.
Správne hospodárenie tela s cukrom riadi najmä hormón inzulín. Inzulín je hormón tvorený v podžalúdkovej žľaze – pankrease, ktorý v pečeni a svaloch zvyšuje vychytávanie glukózy z krvi a následne ju ukladá vo forme zásobnej energie.
Pri cukrovke
Dnes už platí, že cukrovka trápi nielen dospelých, ale aj deti. Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu alebo nevyužíva inzulín správne. V prípade cukrovkárov môžu byť výkyvy cukru v krvi výraznejšie a časté kolísanie môže spôsobiť vážne zdravotné následky. Aby sa podarilo predísť nebezpečným komplikáciám, cukrovkári nesmú ignorovať hodnoty cukru v krvi. Za kolísanie hladín cukru môže v prvom rade neliečená alebo zle liečená cukrovka. Výkyvy môžu pocítiť aj diabetici, ktorí užívajú lieky či inzulín. Na zmeny glykémie vplýva viacero faktorov. Patrí medzi ne najmä stravovanie, cvičenie a užívané lieky, vrátane inzulínu. Cukor dvíhajú a celkovo ovplyvňujú aj rôzne ochorenia, či stres. Naopak, tendenciu klesať má napríklad pri fyzickej aktivite.
Pri chudnutí
Každá potravina, ktorú skonzumujeme, ovplyvňuje našu hladinu cukru v krvi a má vplyv na to, či bude táto hladina v norme, bude pokyvkávať, alebo vyskakovať do vysokých hodnôt. S týmto súvisí aj pojem glykemický index (GI). Glykemický index potraviny je číslo od 0 do 100, ktoré vyjadruje postavenie potraviny na stupnici od 0 do 100 podľa toho, ako rýchlo sa cukor v potravine vstrebáva a ako rýchlo ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi.
Potraviny s vysokým GI (napr. sušené ovocie, cestoviny, hladká múka, biele pečivo a chlieb, sladkosti, sirupy, limonády) sú tie, ktoré nám spôsobujú najviac problémov, pretože vystrelia cukor v krvi do závratných výšok. Ako to však súvisí s priberaním ? Čím viac sa hladina cukru v krvi zvyšuje, tým viac inzulínu telo musí vyrábať. Inzulín selektívne ukladá energiu z potravín do tukových buniek a výsledkom toho sú kilá navyše.
Ako si udržať stálu hladinu cukru v krvi ?
- Konzumujte potraviny, ktoré majú nižší glykemický index. Nie je však dôležitý iba glykemický index, ale aj to, koľko sacharidov počas dňa skonzumujete. Nie všetky potraviny s vysokým GI sú totiž nezdravé. Ak porovnáme napríklad obyčajný melón a čokoládový koláč, tak práve melón je potravina s vyšším glykemickým indexom. Základom vyváženého stravovania teda nie je iba príjem potravín s nízkym GI, ale tiež strava s nízkym obsahom tukov, solí, nenasýtených cukrov, a s množstvom zeleniny a ovocia.
- Vyhnite sa hladovaniu. Jedzte 5 – 6x denne (v malých množstvách).
- Doprajte si čerstvé ovocie a veľa zeleniny. Ovocie je síce sladké, ale obsahuje tie lepšie a ľahko vstrebateľné cukry. Najlepšou voľbou sú citrusy, napríklad pomaranče a grepfruity. Taktiež je vhodným ovocím aj červené jablko, jahody, ríbezle a rôzne iné bobuľové ovocie.
- Venujte sa pravidelným fyzickým aktivitám (beh, chôdza, bicykel a iné).
- Eliminujte stres zo svojho života. Platí, že psychický stav vplýva na hladinu cukru v krvi a hladina cukru vplýva na psychiku.
Pomoc z prírody
Moruša biela
Moruša biela pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku. Jej liečivé účinky súvisia s látkami nachádzajúcimi sa v listoch, ktoré dokážu inhibovať enzým zodpovedný za trávenie cukrov. Spomalením, alebo zastavením tohto enzýmu dôjde k spomaleniu trávenia cukrov z potravy. Tento mechanizmus potlačí skokový nárast krvného cukru po jedle. Užívanie extraktu z listov moruše bielej môže pomôcť k stabilizácii hladiny cukru u zdravých ľudí a rovnako tak u diabetikov.
Chróm
Chróm prispieva k udržaní správnej hladiny glukózy v krvi a tiež sa zúčastňuje aj pri metabolizme lipidov (tukov), znižovaní telesnej hmotnosti a hustoty kostí.