Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Prečo je železo pre organizmus veľmi dôležité ?

železo_dostatokMozog, svaly aj srdce potrebujú železo na svoje optimálne fungovanie. Ak trpíte nedostatkom železa a nezískavate ho formou doplnkov, vaše telo nedokáže vytvárať nové červené krvinky a dodávať kyslík. Možnými príznakmi nedostatku železa sú letargia, únava, bolesti hlavy a závraty. Medzi ďalšie znaky nedostatočného príjmu železa patrí suchá pokožka, lámavé nechty a vypadávanie vlasov.

 

Ak spadáte do niektorej z nasledujúcich skupín, mali by ste venovať príjmu železa zvýšenú pozornosť : 

 • Ženy a dievčatá
 • Tehotné ženy
 • Dojčiace ženy
 • Seniori
 • Pacienti so zhoršeným zdravotným stavom
 • Ľudia na diéte
 • Vegetariáni a vegáni
 • Športovci a fyzicky aktívni ľudia

 

Prečo je železo dôležité aj pre deti ? 

Deti potrebujú železo na to, aby sa ich mozog vyvíjal bez akýchkoľvek problémov. Deti, ktoré vo svojom organizme nemajú dostatok železa, môžu byť menej fyzicky aktívne a môžu sa vyvíjať pomalšie. Zároveň môžu vykazovať niektoré z nasledujúcich príznakov:

 • bledá pokožka
 • žiadna chuť do jedla
 • podráždenosť
 • pomalé pribúdanie na telesnej hmotnosti

Nedostatok železa u školákov môže mať vplyv aj na ich výsledky v škole. Nízke hladiny železa môžu spôsobiť to, že sa deti nebudú môcť sústrediť, budú unavené a trpieť pocitom slabosti, v dôsledku čoho sa môže znížiť ich prospech.

 

Koľko železa deti potrebujú ?

Bábätka sa rodia so zásobami železa v organizme, ktoré získali od svojej matky. Avšak na ich rast a rozvoj je potrebné túto zásobu železa stále dopĺňať. Preto vám prinášame prehľad potreby železa u detí v rôznych vekových kategóriách:

 

železo_deti

 

železo_v_tehotenstvePozor na nedostatok železa v tehotenstve

Obzvlášť dôležité je železo v tehotenstve. Dôvodom je, že sa zvyšuje objem krvi v tele nastávajúcej mamičky až o 50 %. S tým je spojená aj vyššia denná dávka železa, ktorú tehotná žena potrebuje, a to až 27 mg za deň, čiže dvojnásobok. Najviac je potrebné dávať si pozor na dostatočný prísun železa v poslednom trimestri. Nedostatok železa v tele matky zvyšuje riziko predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej váhy bábätka alebo dokonca riziko úmrtia dieťatka či matky.

 

Železo a vápnik nejdú dokopy

Dôležité je nekombinovať železo s vápnikom, pretože tieto dve látky vzájomne negatívne ovplyvňujú svoje vstrebávanie – vápnik znižuje až o polovicu schopnosť tela spracovať železo prijímané zo stravy.

 

Ste si istí, že máte dostatok železa ?

Ste jedným z milióna ľudí, ktorí neprijímajú dostatok železa? Náš rýchly TEST vám to prezradí.

1. Zobúdzate sa ráno unavení, hoci ste spali celú noc?
2. Mávate často pocit, že bez čokolády či energetického nápoja neprežijete deň ?
3. Pristihujete sa takmer denne pri zívaní ?
4. Trpíte neustále sa vracajúcim prechladnutím, ktorého sa neviete zbaviť ?

Ak ste čo i len na jednu otázku odpovedali ÁNO, môžete patriť do rizikovej skupiny ľudí, ktorí neprijímajú dostatok železa. Váš problém môže vyriešiť už 10 ml denne.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať