Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Problémy s pamäťou

Čo je pamäť?

Pamäť je schopnosť ukladania, uchovávania a vybavovania informácií v mozgu. Či si vôbec človek danú informáciu vybaví, závisí od viacerých okolností. Jedným z faktorov je aj vek. Bunky v mozgu sú najviac vyvinuté okolo 25 roku života. Poruchy pamäte sa vyskytujú najčastejšie v starobe, ale môžu sa objaviť už aj v strednom veku. Keďže pamäť človeka nie je dokonalá, je veľmi ovplyvniteľná a to najmä emóciami. Pamäť rozlišujeme na základe dĺžky trvania na senzorickú, krátkodobú a dlhodobú.

Poruchy pamäte

K poruchám pamäte dochádza pri nervových ochoreniach, medzi ktoré patrí aj Alzheimerova choroba. Toto závažné ochorenie, ktoré postihuje starších ľudí, sa prejavuje úbytkom mozgovej hmoty a zmenami osobnosti. Pri tejto chorobe dochádza k strate pamäti a poruchám zdravého uvažovania. Medzi ďalšie neurologické ochorenia patrí Parkinsonova choroba, ktorá je známa trasom svalstva a problémami s pohybom.

K ďalším poruchám pamäti patria psychiatrické poruchy, medzi ktoré patrí aj alkoholizmus, úrazy,  duševné ochorenia či infekčné ochorenia. V niektorých prípadoch aj stresové situácie môžu smerovať k výpadkom pamäti – typické je „okno“ vo vypätých situáciách.

 

Čo prispieva k lepšej pamäti?

 

Pestrá strava

Zdravá strava je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie mozgu. Potraviny sú zdrojom významných vitamínov a minerálov, ktoré mozog potrebuje. Zaraďte do svojho jedálnička stravu bohatú na vitamíny B a E a omega-3 mastné kyseliny. Ich zdrojom sú najmä ryby, čučoriedky, semená, orechy a vajcia.

 

Spánok

Je vedecky dokázané, že spánok podporuje pamäť a učenie. Ak sa učíte niečo nové, zdriemnite si na hodinku a lepšie si zapamätáte učivo. Jeho nedostatok môže poškodiť pamäť a narušiť koncentráciu. Problémom však môže byť nielen nedostatočný ale aj nadmerný spánok. Ideálne je ísť zlatou strednou cestou a dopriať svojmu organizmu aspoň 7 hodín pokojného spánku.

 

Pravidelné cvičenie

Pohyb všeobecne priaznivo vplýva na pohybový aparát a takisto aj na mozog. Zvyšuje krvný obeh a prísun kyslíku do mozgu. Okrem toho znižuje únavu a buduje odolnosť voči stresu. Pravidelným cvičením si nielen zlepšíte svoju pamäť ale aj znížite riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

 

Vitamíny a výživové doplnky

Vplyv na zlepšenie pamäte majú aj vitamíny a výživové doplnky. Medzi najvhodnejšie doplnky patrí ginkgo biloba, ktoré je nápomocné pri ľahších poruchách pamäti a pri zabúdaní. Z ďalších látok, ktoré sú prospešné pre funkciu mozgu, to sú omega 3-mastné kyseliny, ktoré chránia pred rozvojom demencie v staršom veku. Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre činnosť nervového systému. Ich nedostatok môže spôsobovať migrény či podráždenosť.

Vedeli ste, že samotný mozog necíti bolesť? Nie sú v ňom receptory bolesti.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať