Upokojujúce ťukanie kvapiek dažďa, spev vtákov či smiech najdrahších. Zvukové vnemy nás spájajú so všetkými vecami na svete, ktoré milujeme. Aby sme si mohli naplno vychutnať tieto dary, mali by sme sa o svoj sluch dôkladne starať. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí majú problémy so sluchom, tak čítajte ďalej.
Poruchy sluchu trápia čím ďalej tým viac ľudí. Vplyvným faktorom je najmä telefonovanie, hluk, či hlasná hudba, ktoré spôsobujú horšie počutie. K strate sluchu prispieva aj neustále nosenie slúchadiel, práca v hlučnom prostredí a samozrejme vek. Tento jav môže byť dočasný alebo trvalý a negatívne ovplyvňuje život aj psychiku človeka. Strata sluchu sa vo väčšine prípadov vyvíja postupne po dobu niekoľkých rokov. Často sa stáva, že vzniknuté problémy najskôr zaznamená naše najbližšie okolie. Príznaky, ktoré sa vyskytujú u pacienta, môžu byť mierne až závažné, preto ich netreba ignorovať.
Kedy treba navštíviť lekára?
Ak pociťujete tieto varovné signály, mali by ste spozornieť. Bývajú totiž prvým varovaním, že niečo nie je v poriadku:
-
nepríjemné zvonenie, či bzučanie v ušiach,
-
zhoršenie sluchu a vnímania ľudskej reči,
-
problémy s rovnováhou,
-
hlasné zvuky Vám spôsobujú bolesť,
-
namiesto očného kontaktu sledujete pery ľudí.
Typy porúch sluchu
Prevodová porucha sluchu
Príčinou je dysfunkcia stredného alebo vonkajšieho ucha. Tá spôsobuje, že postihnutý počuje tichšie ako by mal, alebo počuje iba úlomky viet a zvuky vníma ako tichý šepot. Jednou z príčin nedoslýchavosti môžu byť nesprávne vyvinuté kostičky ucha a ich poškodenie, úraz, zápal stredného ucha alebo nevyvinutý zvukovod. Väčšina prevodových porúch sa ale dá liečiť.
Senzorineurálna porucha sluchu
Túto poruchu spôsobuje poškodenie vnútorného ucha. Pri tejto poruche počuje človek nielen stíšene ale aj skreslene. Hlavnou príčinou môže byť genetika ale aj nadmerný hluk. Senzorineurálna porucha sluchu býva trvalá, ale stabilná.
Ušný šelest alebo tinitus
Vyznačuje sa výrazným pískaním a zvonením v ušiach. Ovplyvňuje život nie len po fyzickej stránke, ale má veľký vplyv aj na duševné zdravie človeka. Pri akútnom stave je vhodné užívať horčík, vitamín E, kortikoidy a ginkgo. Pri liečení chronického tinitu, neboli stanovené konkrétne liečebné postupy, preto je dôležité podstúpiť audiografické vyšetrenia typu poškodenia sluchu a stanovenie vnímania tinitu.
Problémom so sluchom predídete tak, že sa budete vyhýbať hlasnému počúvaniu hudby zo slúchadiel, obmedzíte návštevy nadmerne hlučných akcií a zabezpečíte organizmu primeraný prísun vitamínov a minerálov.
Odborníci sa však zhodujú, že ak dbáme na prevenciu, vieme strate sluchu zabrániť, napr. absolvovaním pravidelných lekárskych prehliadok, dobrou hygienou zvukovodov a venovaním sa kardio športom. Dôležitá je tiež dobrá výživa s množstvom antioxidantov, vyhýbanie sa nadmernému hluku a používaním ochranných pomôcok v hlučnom prostredí.