Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Rozšírené žilky

Rozšírené žilky 1Rozšírené žilky 2Rozšírené žilky 3

Čo sú rozšírené žilky ?

 

Rozšírené žilky (cievky) alebo kuperóza je postihnutie drobných ciev v koži, ktoré strácajú svoju pružnosť, praskajú a tvoria sa drobné kožné výrony alebo v nich krv ostáva bez možnosti odtoku. Spočiatku málo viditeľné sčervenanie kože sa stáva intenzívnejšie a trvalejšie. Významnú úlohu zohráva genetika.

 

Príčiny vzniku

 

Príčinou ich vzniku je oslabenie spojivového tkaniva, hromadenie krvi – v dôsledku čoho sa na povrchu vytvoria metličky. Najčastejšie sa vyskytujú na lýtkach a stehnách, no možno ich spozorovať aj na tvári či na rukách. Malé rozšírené cievky na nohách môžu vznikať z viacerých dôvodov. Najčastejšie ide o nezdrav spôsob života, sedavé zamestnanie, nadváha či hormonálne zmeny. Z hromadenie krvi v stenách žíl sa postupne môžu stať kŕčové žily, ktoré už spôsobujú zdravotné problémy. Prejavy zhoršuje mráz a teplo.

 

Ako rozšíreným žilkám predísť a ako ich odstrániť

 

Ideálne je vyradiť z jedálneho lístka všetko horúce a pikantné. Takéto jedlá a nápoje totiž zbytočne podráždia pokožku náchylnú na tvorbu rozšírených cievok.

Vyberajte si kozmetické produkty určené na posilnenie krehkých cievnych stien. Ich zložkami bývajú účinné látky ako rutín, ktorý zlepšuje elasticitu ciev a zvykne sa užívať aj v tabletkách. V prírodnej forme sa vyskytuje najmä v pohánke.

Pleť s rozšírenými cievkami by sa nemala pred hĺbkovým čistením naparovať. Úplne postačí vyčistenie pokožky napríklad pomocou ultrazvukového prístroja. Jemnejšia musí byť aj masáž.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať