Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Sezóna kliešťov prichádza, chráňte seba aj zvieratá

S príchodom teplého počasia začína aj hlavná sezóna kliešťov, ktorá môže ohrozovať nielen naše zdravie, ale aj zdravie našich maznáčikov. Ako sa teda pred kliešťami chrániť? Ako sa ich zbaviť? V našom článku sa dozviete všetko dôležité o kliešťoch a mnoho iného.

Aké počasie svedčí kliešťom?
Najväčší výskyt kliešťov je zaznamenaný na prelome marca a apríla, a trvá až do konca mája. Druhá vlna prichádza na jeseň do príchodu prvých mrazov. Výskyt týchto parazitov však závisí od viacerých faktorov, a to je napríklad teplota či vlhkosť vzduchu. Ak teplota vzduchu presiahne 5°C, začínajú byť kliešte aktívne a vyhľadávajú potencionálneho hostiteľa.

Kde môžeme naraziť na kliešťov?
Väčšinu z nás napadnú vysoké trávy a lesy, no bohužiaľ sa s nimi stretávame aj v mestách. Vyskytujú sa v listnatých a zmiešaných lesoch, na brehoch riek či na lúkach. Narazíme však na nich aj v záhradkách a mestských parkoch, teda na miestach, kde väčšina z nás prichádza venčiť svoje domáce zvieratká.

 

TIP: Vedeli ste, že existuje mapa potencionálneho výskytu kliešťov na Slovensku?
Nájdete ju tu
Zdroj: smedata.sk

Ako sa vieme chrániť?
Do prírody si obliekajte svetlé a hladké oblečenie, na ktorom sú kliešte dobre vidieť. Vhodné sú dlhé rukávy i nohavice a vyššie topánky. Najčastejšie sa kliešte prisajú na mäkkých miestach na tele, ako sú podkolenné jamky, podpazušie či vlasy. Vedia sa prichytiť dokonca aj za ušami. Neprichytené kliešte sa dokážu po tele pohybovať aj niekoľko hodín, preto je vhodné sa po príchode domov dôkladne popozerať. Prevenciou stále zostávajú repelenty, ktoré dokážu kliešťa odpudiť.

Ako správne vybrať kliešťa?

1. Na kliešťa nikdy nesiahajte holým rukami, vždy použite pinzetu, háčik alebo kliešte. Pomôcky zoženiete v lekárni. Vhodným produktom je Ixo Safe – jeho aktívna látka polylyzín kliešťa vypudí zo zakusnutia, porézny mikrofilm ho znehybní, obmedzí jeho aktivitu a pripraví na odstránenie.

2. Nenanášajte na neho žiadny krém ani masť, pretože sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv naspäť do rany.

3. Pinzetou alebo háčikom kliešťa prichyťte čo najbližšie k hlave, jemne ním hýbte do strán a kolmo ho vytiahnite. Nerobte prudké pohyby, pretože by sa mohol pretrhnúť. V takom prípade vyhľadajte lekára.

4. Po vytiahnutí je potrebné ranu vydezinfikovať, takisto vydezinfikujte aj použitú pinzetu či háčik a dôkladne si umyte ruky.

Prečo sú kliešte nebezpečné?
Kliešte prenášajú rôzne choroby, medzi ktoré patrí kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým riziko infekcie stúpa.

Ako je to u zvierat?
Ak máte doma psíka alebo mačku, nezabúdajte na to, že ak chránite ich, chránite aj seba! Prevenciou zabránite kliešťom prisať sa na kožu zvieraťa. Tá spočíva v použití antiparazitiká – prostriedku proti kliešťom. Medzi najbežnejšie opatrenia patria antiparazitné obojky či klasické spreje, ktoré sa nastriekajú na srsť zvieraťa. V prípade, že kliešť je už prisatý v koži, je potrebné ho včas odstrániť.
Ak chodíte často do prírody so svojím psíkom, oceníte pomôcku na odstránenie kliešťov, ktorá nesmie chýbať v žiadnom batohu.
Vhodným produktom na odstránenie kliešťa je karta na kliešťov ALFA. Vďaka svojmu kompaktnému dizajnu je karta vhodná aj do peňaženky a na cesty. Odstráni aj veľmi malých alebo nenasiaknutých kliešťov. Špeciálne prispôsobená karta na jednoduché a bezpečné odstraňovanie kliešťov.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať