Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Silná imunita

imunitaNajmä s príchodom jesene či jari je naša imunita vystavená nadmernej záťaži. Nielen chladnejšie počasie,ale najmä pre deti je rizikový čas spôsobený v kolektíve, ktorý je doslova rajom pre šírenie vírusov a infekcií. Silná imunita však dokáže telu pomôcť vzdorovať vírusom a baktériám.

Prečítajte si, ktoré látky sú pre správne fungovanie imunitného systému nevyhnutné, akými spôsobmi môžete posilňovať vašu imunitu a ako sa vyhnúť chrípke či nachladnutiu.

 

Strava bohatá na účinné látky

Antioxidanty dokážu voľné radikály (molekuly,ktoré poškodzujú bunky) zneutralizovať tak, že sú napokon neškodné a tak posilňujú našu imunitu. Medzi top antioxidanty patria vitamíny A, C, E, betakarotén (provitamín A) zinok. Doplniť ich môžete pomocou potravín obsahujúcich tieto látky,ale formou výživových doplnkov.
Taktiež omega-3 nenasýtené mastné kyseliny pozitívne ovplyvňujú rýchlosť imunitnej reakcie a skracujú priebeh zápalových procesov.
Vedecké štúdie posledných rokov dokazujú, že vitamín D má nezastupiteľné miesto v správnom fungovaní celého nášho organizmu, vrátane imunitného systému. Ak ho máme nedostatok, naše telo je náchylné k rôznym ochoreniam.

Rybí olej – vyznačuje sa vysokým obsahom cenných omega-3 nenasýtených mastných kyselín a vitamínu D. Odporúča sa podávať denne najmä deťom na posilnenie obranyschopnosti.

Echinacea – zázračná bylinka v boji s chorobami a na posilnenie imunity. Obsahuje polysacharidy a echinacín, vďaka čomu posilňuje imunitný a lymfatický systém. Má skvelé protizápalové a protivírusové účinky.

 

imunita

Športom ku zdraviu

Okrem toho, že sa pri športe znižuje hladina stresu, vystavovaním sa čoraz väčšiemu chladu sa telo účinne otužuje a stáva sa menej náchylným na prechladnutie. Skúste napríklad beh, bicyklovanie alebo obyčajnú chôdzu. Už 30 minút mierneho pohybu denne (napríklad chôdze) zvyšuje hladinu buniek imunitného systému a organizmus tak dokáže lepšie bojovať s infekciou.
Pohybovo aktívne deti majú okrem silnejšej imunity aj silnejšie svaly a kosti, zriedkavo majú problémy s nadváhou, majú znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu a lepšie spia.

 

imunita

Otužovanie

Otužovaním podporíte pohotovosť krvných ciev, ktoré potom dokážu pružnejšie reagovať. Významne tak ovplyvníte nielen svoju obranyschopnosť, ale zároveň sa vďaka tomu oveľa ľahšie popasujete s akýmkoľvek prechladnutím či infekciou. Základom by malo byť domáce otužovanie, najlepšie striedavým prúdom horúcej a studenej vody na záver v sprche. Dôležitá je pravidelnosť.

 

 

imunita

Obmedzte cukor

Konzumáciou sladkostí či sladených nápojov si doslova ničíte bunkovú imunitu. Už 75 až 100 gramov cukru dokáže znížiť schopnosť bielych krviniek chrániť organizmus pred infekciami a škodlivými baktériami a tento stav pretrváva ešte niekoľko hodín po požití cukru. Komplexné, teda zložité sacharidy a škroby (obsiahnuté v ovocí, zelenine či celozrnnch výrobkoch) sú pre však ľudský organizmus nanajvýš prospešné, pretože predstavujú hlavný zdroj energie pre naše telo. 

Smejte sa a snažte sa vyhýbať stresu

Vedeli ste, že pre podporu imunity je dôležitý aj smiech? Ten totiž znižuje hladinu stresových hormónov a naopak zvyšuje hladinu endorfínov, ale aj bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciou v organizme.
Vo voľnom čase robte čokoľvek, čo vás dokáže uvoľniť tak, že zabudnete na každodenné starosti. Skúste napríklad maľovanie, čítanie alebo jógu či meditáciu. Je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne takto oddychujú, produkujú viac protilátok a lepšie im funguje imunitný systém.

 

Kvalitný spánok

Regenerácia organizmu je dôležitou súčasťou budovania imunitného systému, preto naše telo potrebuje dostatok kvalitného spánku. Väčšina odborníkov hovorí o ideále – 7 až 9 hodín neprerušovaného spánku každú noc.
Ak počas dňa cítite, že si ešte potrebujete dopriať odpočinok, poobedňajšia siesta je dobrým riešením. Aj tu sa ale treba mať na pozore. Ak to totiž s časom preženiete, môžete sa potom cítiť ešte horšie ako predtým. Ideálne je zdriemnuť si maximálne 30 minút.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať