Trápi vás pocit ťažkých nôh, nepríjemné mravčenie, pálenie a kŕče? Alebo ste si na lýtkach či stehnách všimli modrasté „pavučinky“? Tieto prejavy sú jasným signálom toho, že vaše žily nie sú práve v tej najlepšej kondícii a že by bolo vhodné ich spevniť.
Zdravie srdcovo-cievneho systému do výraznej miery závisí od nášho životného štýlu (stravovanie, fajčenie, pohyb, spánok, stres). Ak sa dostatočne nestaráte o zdravie svojho cievneho systému, je pravdepodobné, že sa skôr či neskôr stretnete s problémami, ako je zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, chronická žilová nedostatočnosť (pocit ťažkých, unavených nôh, opuchy nôh, kŕčové žily). Preto nezabúdajte na prevenciu, vďaka ktorej sa spomínaným ťažkostiam môžete vyhnúť, alebo ich oddialiť. Prečítajte si ako sa starať o zdravie svojich žíl a ciev.
Vedeli ste, že…
… cievy v ľudskom tele by mohli obísť našu zemeguľu na rovníku dvakrát?
Ak sčítame dĺžku všetkých tepien, žíl a aj ciev, dostaneme závratné číslo 100 000 kilometrov.
Starostlivosť o cievny systém
Nad tým, v akom stave máme cievy, nemáme priamu kontrolu našimi zmyslovými orgánmi. To či sú cievy krehké, či pružné, či sú alebo nie sú zanesené sklerotickými nánosmi, nemáme vôbec žiadne informácie, pokiaľ nenavštívime lekára – špecialistu. Preto sú srdcovo-cievne ochorenia na prvých miestach v počte úmrtí obyvateľstva na jednotlivé choroby.
Preto je dôležité, aby sme sa našim cievam počas roka pravidelne preventívne venovali. Prevencia je pre cievy veľmi dôležitá. Oveľa zložitejšie je liečiť cievne problémy, ako týmto ochorenia preventívne predchádzať.
Čo škodí srdcovo-cievnemu systému?
Medzi najčastejšie rizikové faktory s nepriaznivým účinkom na srdce je: genetická predispozícia, vek (muži nad 45 rokov, ženy nad 55rokov), stres, nedostatok pohybu, nadváha, obezita, sedavý spôsob života, fajčenie, alkohol, depresie, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu.
Všetky tieto rizikové faktory prispievajú k rozvoju srdcovocievnych ochorení, ktorým sa dá správnym prístupom k životu a režimovými opatreniami predchádzať. Účinnou prevenciou je úprava hmotnosti, hladín tukov, cholesterolu, cukru a zabránenie rozvoju aterosklerózy.
Vedeli ste, že…
… za jeden deň sa srdce stiahne približne sto-tisíckrát? Počas priemerne dlhého ľudského života srdce vykoná viac ako 2,5 miliardy úderov.
Ako podporiť zdravie svojich žíl a ciev?
V prvom rade by ste svoje telo mali zásobovať hodnotnou zdravou stravou s dostatkom vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, omega 3-kyselín a bielkovín, ale aj vhodnými doplnkami výživy podporujúcimi vitalitu organizmu, jeho celkové prekrvenie, zvýšenie látkovej výmeny v bunkách môžeme priaznivo pôsobiť na celkovú vitalitu srdca.
Posilnite svoje srdce a cievy aj športom. Pravidelný pohyb je veľmi prospešný pre zdravé cievy a srdce. Cvičenie alebo beh by mal byť intenzívny, aby došlo k zvýšeniu tepovej frekvencie (ktorá však nie je príliš zaťažujúca) pri dostatočnom prísune kyslíka.
Z prírodných bylinných prostriedkov pomáha napríklad hloh. Ten je v tradičnej prírodnej medicíne používaný ako podpora správnej činnosti srdca a koronárnych ciev, najmä po infarktoch. Upravuje krvný tlak a tonus ciev. Pri strese tlmí búšenie srdca. Reguluje srdcovú činnosť, podporuje krvný obeh, relaxáciu a upokojenie. Zlepšuje prekrvenie vencovitých tepien, čiže kyslík môže lepšie využiť a tým nedovolí artérioskleróze, aby sa zhoršovala alebo v tele „prekvitala“. Prekrvuje aj srdcový sval a minimalizuje záchvaty pri ischemickej chorobe srdca.
Rakytník obsahuje steroly, ktoré pôsobia ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení, pretože sú schopné efektívne znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Listy rakytníka obsahujú horčík, ktorý pomáha zaisťovať zdravie ciev a srdca, a navyše znižuje nebezpečenstvo kôrnatenia tepien.
Ginko biloba umožňuje prekrvenie aj tých najmenších žiliek v celom organizme a tým uľahčuje prenos dôležitého kyslíka a glukózy. Následkom je dostatočné prekrvenie mozgu, čo má vplyv na všetky kognitívne funkcie, ako sú pamäť, schopnosť porozumieť, vyjadrovať sa, koncentrovať sa a riešiť problémy. Správna cirkulácia krvi má ďalej vplyv na tzv. pocit ťažkých nôh.
Dôležitým minerálom je magnézium (horčík), ktorý prispieva k lepšiemu fungovaniu srdca a ciev. Okrem rozširovania ciev má vplyv napríklad aj na zníženie príliš vysokého krvného tlaku, pomáha pri nepravidelnom srdcovom rytme a znižuje pravdepodobnosť srdcového zlyhania.
Z prírodných zdrojov podporuje zdravie ciev a žíl aj výťažok z kôry francúzskej prímorskej borovice, ktorý pomáha chrániť a posilňovať cievne steny a podporuje cirkuláciu krvi. Výťažok z hroznových jadier prispieva k normálnej funkcii žíl a pomáha znižovať pocit unavených a ťažkých nôh.
Vedeli ste, že…
… srdce má vlastný elektrický impulz, vďaka ktorému môže biť aj po odobratí z tela? Biť však bude len dovtedy, pokiaľ nevyčerpá zásobu kyslíka.