Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Sústredenie a stres

Stres 1Stres 2

Ako si zlepšiť sústredenie a odbúrať stres ?

Stres je častou príčinou zdravotných komplikácií. Škola, zamestnanie, rodina, neustály kolotoč a rýchla doba negatívne ovplyvňujú schopnosť koncentrovať sa a podávať vyrovnané výkony. Podľa štúdií nadmerný stres najviac postihuje vekovú kategóriu od 40 do 54 rokov a dnes ho už považujeme za normálnu súčasť života. Ciest, ako dosiahnuť zníženie stresu a zlepšenie koncentrácie je viacero.

 

Psycho-hygienické opatrenia

Kvalitný spánok je pre schopnosť sústrediť sa nevyhnutnosťou. Mali by ste spávať 7 až 9 hodín denne. Pravidelný pohyb je dôležitý pre telo a skvelý ventil pre hlavu. Nemusíte práve podávať superšportové výkony. Stačí obyčajná prechádzka, vďaka uvoľneným endorfínom sa budete cítiť šťastnejší. Vyhnite sa multitaskingu. Ak robíte viac vecí naraz, vaša koncentrácia prudko klesá. Odstráňte všetky rušivé vplyvy a všetku svoju pozornosť venujte danej úlohe. Ak sedíte pri učení alebo nad náročným projektom, často vstaňte, prejdite sa, vyvetrajte a dbajte na dobré osvetlenie.

Výživové opatrenia

 

Na podporu koncentrácie sa najčastejšie odporúčajú výživové doplnky s obsahom vitamínov skupiny B, ginkga ci L-theaninu. Tie sú nevyhnutné pre správnu činnosť nervovej sústavy. Výťažok zo zeleného čaju, esenciálna aminokyselina L –theanin priamym pôsobením v mozgu navodzuje stav hlbokej relaxácie bez pocitu ospalosti. Po podaní mozog vo veľkej miere začína pracovať v režime alfa vĺn. Upokojí, ale nevyvoláva zmyslovú otupenosť, nemá sedatívne či hypnotické účinky. Je vynikajúcou pomôckou pre študentov ale i pre golfistov. Prírodný extrakt z listov stromu Ginkgo biloba sa odpradávna využíva na zlepšenie pamäti a sústredenia. Asi 5000-ročná skúsenosť s jeho užívaním v Číne a množstvo medicínskych štúdií preukázali jeho blahodárne účinky na prekrvenie mozgu a srdca, pamäť a sústredenie. Ginkgo si vyžaduje dlhodobé užívanie.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať