Zápaly močových ciest sú po zápaloch horných dýchacích ciest druhou najčastejšie sa vyskytujúcou bakteriálnou infekciou. Štatisticky sa vyskytujú najčastejšie v zime, hoci sa o nich paradoxne viac hovorí a píše počas letných mesiacov – vtedy obranyschopnosť slizníc narúša pobyt v chlórovanej vode a mokré plavky.
Pri zápale močových ciest ide väčšinou o zápal močového mechúra a močovej rúry. Priamou príčinou je prienik baktérií do močového mechúra, ktoré zvyčajne pochádzajú zo stolice.
Ako vzniká zápal močových ciest?
Vylučovací systém nášho tela „vypúšťa“ škodlivé látky z tela a pomáha zaistiť minerálovú rovnováhu. Tvoria ho obličky, močovody, močový mechúr a močová rúra. Moč vytvorený obličkami tečie dvomi močovodmi do močového mechúra a jednou močovou rúrou von z tela. Ak sa v tomto zložitom systéme vyskytne infekcia, dostaneme zápal močových ciest.
Ak sa objaví zápal močového mechúra u mužov, zistíme často prekážku odtoku moču – u starších mužov je to napríklad zväčšená prostata. Najmä u mladších mužov myslíme aj na pohlavnú chorobu.
U detí za častými zápalmi niekedy bývajú aj vrodené vývojové chyby močových ciest.
Príznaky zápalu močových ciest
- nutkanie opakovane močiť
- močenie po kvapkách
- najmä pri domočovaní pálenie a rezanie
- bolesti v podbrušku
- zakalený moč, vo vážnejších prípadoch už viditeľná krv v moči
- zvýšená teplota až horúčka a únava (pri závažnejších stavoch vo forme infekcií horných močových ciest)
Vedeli ste, že…
… ženy sú náchylnejšie na prienik baktérií z okolia konečníka, keďže majú kratšiu močovú rúru ako muži? Navyše, ústie ženskej močovej rúry je v porovnaní s mužským bližšie ku konečníku, kde žijú črevné baktérie. Taktiež u žien zohrávajú rolu aj hormonálne zmeny (tehotenstvo, menštruácia, menopauza).
Príčiny zápalu močových ciest
Medzi hlavných pôvodcov zápalu močových ciest patria baktérie. Najčastejšie, cca 80-90 % infekcií, ide o Escherichia coli. Táto baktéria tvorí základ osídlenia hrubého čreva. Okrem E.coli existuje ešte niekoľko ďalších patogénnych podtypov. Ak sa táto baktéria dostane do močového ústrojenstva, a nie je zaistený dostatočný pitný režim, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií. Čo vedie k zápalu močového mechúra.
Ďalším zdrojom môžu byť aj kvasinkové infekcie a sexuálne prenosné baktérie. K vzniku zápalu močových ciest prispievajú abnormality v močovom trakte:
- močové kamene,
- zúženie močovej trubice,
- zväčšená prostata,
- zavedený permanentný katéter.
Ako si udržať zdravé močové cesty, predísť infekcii a čo robiť pri začínajúcom zápale?
- Nezadržiavať moč v mechúre v prípade potreby na močenie.
- Po pohlavnom styku by sa taktiež moč nemal zadržiavať v mechúre (je potrebné močový mechúr vždy vyprázdniť).
- Frekvencia sexuálnej aktivity silne koreluje s infekciou močových ciest (čím viac partnerov v kratšom čase osoba má, tým vyššia je pravdepodobnosť infekcie).
- U žien je dôležitý správny hygienický návyk, po veľkej potrebe sa utierať spredu dozadu. K častým infekciám dochádza aj v momente, ak sa baktérie z oblasti konečníka dostanú do pošvy.
- Vhodné je vyhýbať sa tesnému, nepriedušnému oblečeniu.
- Vírivky a kúpele, kde sa vystrieda väčšie množstvo ľudí, by sa mali navštevovať skôr sporadicky ako pravidelne.
- Obdobie tehotenstva, menopauza, cukrovka sú náchylnejšie na bakteriálne infekcie močových ciest.
Najúčinnejšou a zároveň najjednoduchšou prevenciou je príjem dostatočného množstva tekutín, najlepšie vody alebo nesladených a neperlivých nápojov, čím sa zabezpečuje časté prečisťovanie močových ciest. Dostatočný pitný režim (približne 2 litre tekutín denne) je potrebný aj pre rýchlejšie dosiahnutie úľavy už pri začínajúcom zápale, aby sa všetky nevhodné baktérie dostali z močových ciest čo najrýchlejšie von.
Dostatočnú hydratáciu organizmu je vhodné zabezpečiť pitím nielen vody, ale aj čajových zmesí brusníc so zdraviu-prospešnými bylinkami. Na močové cesty priaznivo pôsobí vres obyčajný, ktorý disponuje protizápalovým a močopudným účinkom. Podobne ako zlatobyľ obyčajná, aj vres sa môže používať pri zápaloch dolných močových ciest ako aj pri zápaloch obličiek, či obličkových kameňoch. Dokonca pôsobí na močové ústrojenstvo dezinfekčne. Nápomocné sú aj bylinky ako praslička roľná, vrbovka malokvetá, medvedica lekárska a žihľava dvojdomá.
Z bylín je účinná napríklad kapucínka, ktorá pomáha nielen pri infekciách a zápaloch týkajúcich sa močovej sústavy, ale má tieto účinky napríklad aj v rámci horných dýchacích ciest, mandlí a tiež u žien aj v rámci pohlavných ciest. Pôsobí najmä proti streptokokom, stafylokokom, salmonelóze a Helicobacteru pylori. Pomáha aj pri nachladnutiach, chrípkach a proti dlhodobému kašľu.
Extrakt z kapucínky je súčasťou prípravkov určených na podporu močovej sústavy, najmä na bakteriálne zápaly a infekcie. Rastlina má totiž účinky proti bakteriálnym infekciám spôsobeným napríklad baktériou Escherischia coli, ktorá je častou príčinou akútnych aj chronických zápalov močových ciest a močového mechúra. Pôsobí aj preventívne.
Prírodným zázrakom sú tiež brusnice. Obsahujú aktívne látky proantokyanidy (PAC), ktoré preventívne pôsobia proti zápalom močového mechúra a močových ciest. Pomáhajú tiež už pri začínajúcom zápale, keďže zabraňujú baktériám usadiť sa v močovom systéme. Tie sa následne odplavujú močom von z tela ( preto je vhodné zároveň prijímať zvýšené množstvo tekutín). Tento mechanizmus teda nedovolí baktériám Escherichia coli ani iným baktériám vyvolávajúcim infekcie prilepiť sa na steny močového mechúra, množiť sa a šíriť sa tak do okolitých tkanív a štruktúr.
Výťažky brusníc pomáhajú zabrániť bolestiam i páleniu pri močení a predchádzať vzniku močových kameňov v mechúre alebo chronickému zápalu močovej rúry pri zväčšení prostaty.