Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Desatoro správneho ošetrenia drobných poranení

Škrabance, odreniny alebo menšie popáleniny sú bežnou súčasťou každodenného života. Napriek tomu, že sa väčšinou jedná o nekomplikované rany, aj malé poranenia si žiada správnu starostlivosť a výber vhodného hojivého prípravku.

1.     Reznutie, ku ktorému môže ľahko dôjsť pri varení alebo pri práci na záhrade, je potrebné najskôr opláchnuť čistou vodou. Slabé krvácanie je potom možné zastaviť jemným tlakom pomocou čistej gázy alebo vreckovky.

2.    Odreniny, ktoré si deti bežne prinášajú z ihriska alebo telocvične, môžu po umytí zostať bez krytia. Náplasť alebo obväz však ranu ochráni pred nepríjemným dráždením a zníži riziko vzniku infekcie.

 3.     Drobné popáleniny z domácnosti či vonkajšieho prostredia patria pod studenú tečúcu vodu, ktorá popálené miesto schladí. Chladivé a zvláčňujúce prípravky uľahčia hojenie a sterilné krytie ochráni zraniteľnú pokožku. Ranu je potrebné udržiavať hydratovanú (tzv. vlhké hojenie) a prípadné pľuzgiere ponechať bez zásahov, ako je prepichovanie alebo strhávanie.

4.      Poranenú či popraskanú kožu je potrebné chrániť pred vznikom alebo rozšírením infekcie. Využívať sa môžu rôzne antibiotické masti, ktoré sa na koži nanášajú v tenkej vrstve. Antibiotická zložka zaistí ochranu pred nežiaducimi mikroorganizmami a forma masti dodá rane potrebnú vlhkosť.

5.      Liečbu drobných rán, odrenín aj menších popálenín je vhodné prenechať lekárovi vo chvíli, keď poranenie vykazuje známky infekcie. Jedná sa o začervenanie, opuch alebo zvýšenú citlivosť v okolí rany. Známkou zápalu je aj prítomnosť hnisu.

6.      Lekársku starostlivosť vyžadujú aj rany, ku ktorým došlo v silne znečistenom prostredí, nie je možné ich zbaviť mechanických nečistôt alebo ak ich spôsobilo zviera uhryznutím či škrabnutím.

7.      Známkou správneho hojenia rany je tvorba nových tkanív a postupné „uzatváranie“ rany novou pokožkou v smere od okrajov do stredu. Chrasta plní pri hojení ochrannú funkciu a nie je vhodné ju predčasne odstrániť.

8.     Optimálne prostredie pre hojenie väčšiny drobných poranení, s ktorými sa v každodennom živote stretávajú dospelí aj deti, je možné podporiť živicovou masťou. Abilar® balzam na rany obsahuje výťažky zo smreka obyčajného a má hojivé aj protibakteriálne účinky.

9.    Výhodou prípravku Abilar® je jeho široká škála uplatnenia, dobrá dostupnosť a vynikajúca znášanlivosť. Vďaka tomu má svoje miesto v príručnej domácej lekárničke.

10.   Každá rana vyžaduje pravidelnú starostlivosť a výmenu krytia. Pri používaní živicovej masti sa odporúča aplikácia prípravku dvakrát denne. Pokiaľ je nutné krytie, postačí bežná náplasť alebo gáza.

 

 

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať