Pre správne hojenie rany je dobré poznať jej štádiá. Lekár nespôsobuje hojenie rany, jeho úlohou je ale pomáhať pri hojení tak, aby sa znížil diskomfort pacienta, a to tak, aby sa rana hojila čo najrýchlejšie.
Štádiá hojenia rán a spôsoby, ako ich pozitívne ovplyvniť sú tieto:
1. Fáza zápalu (čerstvá krvná zrazenina – dôležité je zabrániť infekcii rany)
2. Fáza reparácie (rana stará 3 až 5 dní – chránenie pred kontamináciou)
3. Fáza maturácie (ružový povrch rany postupne bledne – ochrana krehkej kože pri bežnej činnosti)
Medikamenty používané pri hojení rán
Hojenie rán prebieha v prostredí rôznych biochemických látok, ktoré sú v rovnováhe a zabezpečujú optimálne hojenie. Pôsobia vzájomne, odbúravajú nežiaduce zložky v rane a zabepečia, aby sa v nej vytvorili biologické zložky nevyhnutné na hojenie. Väčšina rán sa zahojí aj bez zásahu lekára, ale použitie vhodných medikamentov môže proces hojenia zlepšiť. Výsledkom je rýchlejšie hojenie s menším počtom komplikácií. Každý prípravok má svoje individuálne indikácie, vrátane typu, stavu a veku rany. Medikamenty používané na zlepšenie hojenia fungujú rôznymi spôsobmi – patrí medzi ne udržiavanie vlhkého prostredia, znižovanie opuchu, zvyšovanie hladiny rastových faktorov, poskytovanie zdroja hojivých látok, kontrola infekcie, pomoc pri odstraňovaní krvi a nekrotického tkaniva, zvýšenie obsahu kyslíka a zvýšenie prietoku krvi. Niektoré pôsobia iba jedným z týchto spôsobov, iné majú viac funkcií. Štyri tieto účinky podpory hojenia rán, ako preukázali odborné štúdie, má živica smreka obyčajného.
Sú to:
Antibakteriálny účinok
Zníženie tvorby jaziev
Protizápalový účinok
Zabránenie tvorby biofilmu na rane
Lekári sa vo svojej každodennej praxi stretávajú s rôznymi typmi rán. Na ich ošetrenie používajú aj živicovú masť Abilar. Táto masť je určená na lokálne ošetrenie, vhodná aj pre pacientov s traumatickými ranami, otlakmi, dekubitmi či popáleninami. Doba hojenia rany so zdravotníckou pomôckou Abilar sa pohybuje v rozpätí niekoľkých dní až mesiacov – v závislosti od typu rany, jej veľkosti a závažnosti. Hojivá masť Abilar, obsahujúca živicu, má nielen hojivý účinok, ale aj chráni ranu proti kvasinkám a baktériám. Profitovať z nej môžu aj pacienti po operácii či diabetici.
Klinické štúdie
Výrazný hojivý a antimikrobiálny účinok u pacientov s dekubitmi potvrdzuje štúdia, ktorá porovnávala efekt živicovej masti s bežným hydrokoloidným krytím na rany. V skupine používjúcej masť so živicou bolo počas 6 mesiacov dosiahnuté kompletné zahojenie dekubitu u 92 % pacientov. V kontrolnej skupine s hydrokoloidným krytím boli dekubity zahojené u 44 % pacientov.
V nemocnici vo fínskom Lahti bola masť úspešne použitá u pacienta s popáleninami 2. stupňa na hornej končatine, spôsobenými vriacou vodou. Terapia masťou zo živice trvala 2 týždne. U pacienta neboli spozorované žiadne známky infekcie či zápalu. Po 2 týždňoch bolo zranenie úplne zahojené.
Abilar a jeho použitie – v nemocnici aj doma
Chronické a zle hojacie sa rany je možné ošetrovať živicovou masťou Abilar denne. Masť sa aplikuje priamo na ranu a prekryje bežným obväzom. Tento prípravok je vhodný nielen na profesionálne použitie v zdravotníckych zariadeniach, ale aj na doma. Nie sú u neho známe žiadne významné nežiadúce účinky.
Živica z nórskeho smreka obyčajného sa tak ako prírodný produkt na hojenie rán, úspešne používa už minimálne 170 rokov. Tento poklad prírody by sa tak mal stať súčasťou aj vašej domácej lekárničky. Žiadajte vo svojej lekárni.