Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Imunita u detí

Imunita je nevyhnutná pre zdravý vývoj dieťaťa. Vyvíja sa postupne a s opakujúcou sa chorobnosťou si organizmus buduje lepšiu obranyschopnosť a imunitnú pamäť. Imunita u detí však nie je daná, dieťa si ju buduje samo. Do určitej miery ju vieme ovplyvňovať, a to tým, že ju posilníme.

Dieťa je často choré

Opakované infekcie sú u detí v predškolskom a školskom veku úplne bežné. A tak je obranyschopnosť u detí ohrozená. Postupným vývojom si však budujú svoj imunitný systém tým, že prichádzajú do kontaktu s rôznymi patogénmi. To sa následne prejavuje tak, že dieťa býva častejšie choré. Deti do 3 rokov sú častejšie choré, pretože ešte len nastupujú do kolektívu. Problém však nastáva vtedy, ak bývajú infekcie stále častejšie a závažnejšie, v tom prípade je potrebné vyhľadať odborníka.

Ako sa prejavuje oslabená imunita

  • Dlhodobá únava, vyčerpanie a stres.
  • Zapálené kútiky úst, herpesy či afty.
  • Bolesti hlavy.
  • Kožné a vírusové ochorenia.
  • Tráviace problémy.
  • Ťažší priebeh ľahších ochorení ako napríklad nádcha.

Posilnite imunitu u detí

Aby bolo dieťa zdravé, je potrebné mu zabezpečiť dostatok zdravej výživy. Čo pomôže k posilneniu imunity u detí?

Doprajte deťom správnu výživu- zahrňte do jedálnička stravu bohatú na vitamín C, vitamín D a karotenoidy ( mrkva, fazuľa, pomaranče). Obsahujú zložky, ktoré sa podieľajú na obrane proti baktériám a vírusom.

Dostatok pohybu – cvičením si organizmus buduje počet buniek, ktoré bojujú s infekciou. Vymyslite vášmu dieťaťu takú aktivitu, ktorá ho bude aj baviť.

Dostatok spánku – spánok je prospešný nielen pre dospelých ale aj deti. Nedostatok spánku prispieva k oslabeniu imunity a väčšej náchylnosti na choroby.

Psychická pohoda a kľud – dieťa býva často vystavené veľkému stresu doma aj v škole a preto je dôležité naučiť ho správne oddychovať. Vhodná aktivita je takisto kľúčom k lepšiemu psychickému zdraviu.

Vitamíny – vitamíny sa prirodzene nachádzajú v ovocí a zelenine, ale pokiaľ máte pocit, že ich vaše dieťa zje málo, siahnite po vitamínových doplnkoch pre deti. Formu vitamínov voľte podľa veku dieťaťa. Pre detičky od dojčenského veku sú vhodné vitamíny vo forme kvapiek.

 

Pre detičky od 3 rokov odporúčame prírodné železo.

Pre školákov, ktorý už vedia prehĺtať tablety je vhodný vitamín D vo forme tabliet.

Obľúbené sú aj vegánske multivitamíny vo forme želé bonbónov vhodné pre deti staršie ako 11 rokov.

Probiotiká – sú dôležite baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú na stenách čriev, odstraňujú škodlivé látky a toxíny a zabezpečujú zdravú mikroflóru. Ich počet sa znižuje hlavne pri užívaní antibiotík, ochoreniach tráviaceho traktu a pri hnačkách.

V našej ponuke nájdete aj probiotiká s vlákninou vhodné pre deti už od 3 rokov. Pomáhajú udržiavať rovnováhu v črevnom trakte

Posilnite detskú imunitu správnymi návykmi a vaše dieťa bude mať omnoho menej detských soplíkov a kašľa. Správnymi stravovacími návykmi, životným štýlom a pohybom prispejete k tomu, aby ich imunitný systém správne fungoval.

Vedeli ste, že až 70 % imunitného systému sa nachádza v črevách?

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať