Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Menopauza

Menopauza( ženský prechod) sa u väčšiny žien fyziologicky vyskytuje medzi 45. až 55. rokom života. Priemerný vek poslednej menštruácie je 50 až 52 rokov, no výnimkou nie je vyšší, ale ani oveľa nižší vek. U fajčiarok a žien, ktoré nerodili, sa menopauza objavuje asi o rok skôr. Ak menštruácia vymizne pred štyridsiatkou, hovoríme o predčasnej menopauze. Aj keď je toto obdobie prirodzenou súčasťou života každej ženy, u mnohých z nich sa stáva veľmi obávaným obdobím. Desivá predstava podráždenosti, nočného potenia sa, návalov tepla či zvyšovania telesnej hmotnosti prenasleduje dámy v zrelom veku. Malými úpravami životného štýlu a podpornými prípravkami je možné tieto nepríjemné príznaky čiastočne zmierniť. Prečítajte si ako si pomôcť.

Príznaky menopauzy

Medzi prvé príznaky „prechodu“ patrí porucha menštruačného cyklu. Menštruačný cyklus je nepravidelný, niekedy dochádza k častejšiemu mesačnému krvácaniu a taktiež sa mení aj intenzita krvácania.

Medzi ďalšie typické príznaky patria návaly tepla, poruchy spánku, vypadávanie vlasov, depresia, bolesti hlavy a migréna. Ďalej býva častým prejavom zvyšovanie telesnej hmotnosti, vaginálna suchosť, strata libida, výkyvy nálad, nočné potenie sa, ale aj zvýšený výskyt zlomenín.


Vedeli ste, že…

… klimaktérium nie je to isté, čo menopauza? Tieto pojmy sa často zamieňajú, avšak menopauza je len jedným z období klimaktéria, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov a má tieto fázy:

Premenopauza – menštruačné krvácanie je ešte v norme, postupne však klesá hladina hormónov.
Perimenopauza – krvácanie je veľmi nepravidelné a s rôznou intenzitou.
Menopauza – je to obdobie posledného prirodzeného menštruačného krvácania.
Postmenopauza – trvalé obdobie, v ktorom sú pohlavné orgány vo fáze kľudu.


TEST – Ste už v prechode?

Na otázky odpovedzte áno alebo nie. Za každé áno si započítajte 1 bod.

  1. Máte viac ako 35 rokov?
  2. Trpíte náhlymi silnými pocitmi tepla, pri ktorých sa spotíte?
  3. Zažívate neobvyklé zmeny nálad, smútok, bývate podráždená?
  4. Máte prsia citlivejšie ako zvyčajne?
  5. Trápi vás vaginálna suchosť alebo bolesti pri pohlavnom styku?
  6. Znížil sa váš sexuálny apetít,  vytratili sa príjemné pocity zo sexu?
  7. Spozorovali ste na pokožke zmeny ako vyššia suchosť, viac ochlpenia, vyrážky?
  8. Cítite sa unavenejšia alebo máte problémy so spánkom?
  9. Máte menej pravidelnú alebo silnejšiu menštruáciu?
  10. Máte problémy so sústredením sa alebo pamäťou?

VYHODNOTENIE

Odpoveď ÁNO 0 až 3x
Zdá sa, že do prechodu zatiaľ nevstupujete. Na druhej strane asi u tretiny žien príde klimaktérium aj bez výraznejších sprievodných symptómov.

Odpoveď ÁNO 4 až 6x
Vykazujete niektoré príznaky typické pre nástup klimaktéria. Mali by ste sa objednať na kontrolu ku gynekológovi, ktorý nástup prechodu potvrdí, alebo vyvráti.

Odpoveď ÁNO 7 až 10x
Je veľmi pravdepodobné, že menopauzu už prežívate. Určite navštívte lekára, ktorý stanoví, či potrebujete nejakú liečbu. Niektoré z uvedených príznakov môžu byť signálom aj vážnejších problémov a neradno ich podceňovať.

Domáci test z lekárne

Presnejšie overenie toho, či už ste v menopauze, zistíte domácim testom z lekárne. Na trhu ich je niekoľko. Testom si z moču dokážete zistiť hladinu FSH – folikulostimulačného hormónu. Ak test zistí jeho zvýšenú hladinu, s vysokou pravdepodobnosťou stanoví, že ste v prechode. Samozrejme najspoľahlivejšou metódou je však návšteva svojho gynekológa.


Vedeli ste, že…

… aj muži prechádzajú prechodom, tzv. andropauzou? Úbytok pohlavných hormónov sa totiž netýka len nežného pohlavia. Hoci si to mnohí muži neuvedomujú, aj v ich prípade dochádza k poklesu tvorby testosterónu. Mužský prechod, andropauza či climacterium virile je obdobie v živote každého muža a príznaky sú takmer totožné s menopauzou – únava, podráždenosť, znížená chuť na sex, spomalený metabolizmus, priberanie, úbytok svalovej hmoty i bolesti kĺbov.

Viac sa dočítate v tomto článku.


Bylinky, ktoré pomáhajú v období menopauzy

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčnaĎatelina je bohatá na rastlinné estrogény (fytoestrogény) a má antidepresívne účinky. Pomôže vám utlmiť návaly tepla, potenie a pocity nevoľnosti. Je výborným pomocníkom pri poruchách spánku. Zabraňuje vzniku osteoporózy, strate elasticity kože a tvorbe vrások. Má blahodarné účinky na vašu pokožku a pleť. Má pozitívny vplyv na náladu a spánok.

Alchemilka obyčajná

Alchemilka je veľmi účinnou ženskou bylinkou, v ľudovom liečiteľstve sa používa pri liečení zápalov ženských orgánov. Pitie čaju z alchemilky vám uľahčí obdobie menopauzy a aj život po nej. Vyrovná hladiny hormónov a regeneruje ženské pohlavné orgány. Chráni a posilňuje ženské orgány a upravuje krvácanie. Používa sa aj na zlepšenie trávenia. Pôsobí preventívne aj proti výtokom a posilňuje maternicu.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník je prírodné antidepresívum, ktoré výborne účinkuje proti nespavosti, smútku a melanchólii. Podporí vás vo chvíľach, kedy na vás doľahne úzkosť a problémy so spánkom. Ak trpíte častými zmenami nálad a neviete sa na nič sústrediť, ľubovník vám prospeje. Je potrebné ho cyklovať, to znamená, že ho môžete používať približne šesť týždňov a potom na pár týždňov jeho užívanie vynechať.

Počas jeho užívania však vynechajte opaľovanie aj solárium, inak sa nevyhnete pigmentovým škvrnám. Užívanie ľubovníka ovplyvňuje aj účinky niektorých liekov, preto ak chcete dlhšie piť čaj z tejto rastlinky poraďte sa s odborníkom.

Rebríček obyčajný 

Rebríček obyčajný

Alebo myší chvost, ako sa ľudovo nazýva, sa používa veľmi často pri problémoch počas menopauzy. Ľudoví liečitelia označujú rebríček ako liečivú rastlinu žien. Ženy v menopauze by mali vypiť jednu šálku denne, ak majú problémy s nadmerným potením a návalmi. Má silné antiseptické a protizápalové vlastnosti, je tiež diuretikom a pomáha pri celkovej detoxikácii organizmu. Uvoľňuje napätie, stres a úzkosť.

Kotvičník zemný

Má veľkú silu a pomáha riešiť problémy v prechode a menštruačné problémy. Postará sa o hormonálnu rovnovnáhu tým, že dokáže zvýšiť hladiny estrogénu. Používanie kotvičníka sa postará o vašu silu, vytrvalosť a celkovú obranyschopnosť organizmu. Znižuje hladinu cholesterolu, upravuje krvný obeh a pomáha pri srdcových problémoch. Koreň je často využívaný v mnohých výživových doplnkoch pre zvýšenie vitality tela.
Zlepší efektívnosť vášho metabolizmu a pomôže vám so spaľovaním tukových zásob a znížením hmotnosti, s ktorou majú ženy v menopauze problémy. Pravidelným pitím čaju z kotvičníka znížite aj vysoký tlak, ktorý je častým sprievodným javom menopauzy. Potlačí problémy s nespavosťou, podráždenosťou a napätím.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať