Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Počas leta dbajte na pitný režim

Každý deň vypil litre vody: Neuveriteľné, ako sa začalo meniť jeho telo deň  po dni! | Vysetrenie.sk

V lete nastáva čas na trávenie dní pri vode a ďalšie outdoorové aktivity, ktorým sa v zime obvykle nemôžeme venovať. Ale aj teplé počasie nám môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov, či už  pri pobyte pri mori, na vidieku alebo v meste.

Je potrebné zdôrazniť potrebu dostatočného príjmu tekutín, aj keď to samozrejme nie je len sezónna záležitosť obmedzená na horúce leto. Dostatočný a pravidelný príjem tekutín zabraňuje prehriatiu organizmu a v lete tak pôsobí ako „chladiaca kvapalina“. Potrebné množstvo tekutín ovplyvňuje veľa faktorov, napr. hmotnosť, vek, fyzická aktivita a pod., ale obecne platí, že pri zvýšenej námahe, pri vysokých teplotách a pri pobyte na slnku je príjem tekutín nutné zvýšiť. Zohľadniť môžeme aj to, koľko vody do tela dostaneme jedlom – za predpokladu, že sa stravujeme pestro a máme v strave dostatok čerstvého ovocia, zeleniny apod. Príjem tekutín sa dá plánovať podľa jednoduchého pravidla: 40 ml na kilogram váhy.

Sú však aj tekutiny, ktoré pre pitný režim nie sú úplne vhodné. Ide predovšetkým o nápoje s vysokým obsahom cukru a umelých sladidiel. Neodporúča sa teda konzumovať veľké množstvá ochutených malinoviek a minerálok, džúsov, nektárov, kolových nápojov a energetických drinkov. Naopak medzi vhodných kandidátov patrí voda z kvalitných prírodných prameňov. Najvhodnejšia je voda slabo mineralizovaná, neperlivá a s vyváženým obsahom minerálnych látok.

Pamätajte, že subjektívny pocit smädu zďaleka nezodpovedá skutočnej potrebe tekutín, preto by nemal byť posledným varovným signálom, ktorý nás dovedie k doplneniu tekutín. Teplé letné počasie naviac riziko dehydratácie zvyšuje, pretože máme zvýšenú činnosť potných žliaz. V súvislosti s prevenciou dehydratácie sa tiež v lete odporúča:

• Obmedziť telesnú záťaž a pohybovú aktivitu, ak je príliš teplo
• Nevystavovať sa priamemu slnku v poludňajších hodinách
• Nosiť pokrývku hlavy
• Nenechávať deti v aute na parkovisku a v kočíku na priamom slnku
• Miestnosti vetrať vo večerných, nočných a ranných hodinách

Dehydratácia sa môže prejaviť zhoršením športového výkonu, suchou pokožkou, zápachom z úst, únavou, zhoršenou funkciou mozgu, podráždenosťou a nervozitou, bolesťou hlavy, zápchou alebo aj  zvýšenou chuťou na sladké.

Obozretnosť je potrebná aj pri samotnom slnku. Prílišná intenzita slnečného žiarenia a vysoké teploty so sebou prinášajú nepríjemné zdravotné problémy ako napr.:

• Úpal
• Vyčerpanie z prehriatia
• Poškodenie kože

Ak sa vyskytnú príznaky úpalu, teda bolesť hlavy, závrate, nevoľnosť či horúčka, je potrebné postihnutému okamžite poskytnúť prvú pomoc ochladzovaním tela. Dôležité je sledovať najmä malé deti a staršie osoby. Podobne sa prejavuje aj vyčerpanie z prehriatia – na jeho prevenciu je  podstatná najmä dostatočná hydratácia. Nutnosť ochrany kože pred spálením pro nikoho nebude novinkou – dôležitou súčasťou výbavy na leto sú tak aj opaľovacie krémy. Užitočným pomocníkom pri opaľovaní je rovnako beta-karotén, teda provitamín vitamínu A, ktorý sa nachádza napr. v mrkve, paradajkách či v paprike.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať