Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Prevencia chrípky a nachladnutia

Samotné chrípka a nachladnutie môžu byť nepríjemné a vyčerpávajúce. Ale existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste sa chránili pred vírusovými ochoreniami. Prevencia je kľúčom k tomu, aby ste si udržali svoje zdravie počas chrípkovej sezóny. Ponúkame vám zopár tipov ako predchádzať chrípke a nachladnutiu.

Vyhnite sa kontaktu s chorými osobami

Vírusy sa šíria najmä pri blízkom kontakte s infikovanými osobami. Ak ste vy sami chorí, zostaňte doma a vyhnite sa kontaktu s ostatnými, aby ste zabránili šíreniu vírusu. Ak viete, že niekto v okolí je chorý, snažte sa s ním minimalizovať kontakt.

Umývajte si ruky

Dôležitým krokom v prevencii chrípky a nachladnutia je časté umývanie rúk. Vírusy sa šíria dotykom infikovaných povrchov a následným dotykom tváre. Dôkladné umývanie rúk mydlom a teplou vodou po dobu najmenej 20 sekúnd môže zničiť vírusy, ktoré sa môžu nachádzať na vašich rukách.

Spánok

Dostatok spánku je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Snažte sa spať aspoň 7-8 hodín denne, aby ste udržali svoj organizmus v dobrej kondícii a pomohli mu brániť sa vírusom.

Dostatok hydratácie

Nezabudnite dopriať svojmu telu  dostatočný pitný režim. Dobrá hydratácia pomáha udržiavať sliznicu dýchacích ciest hydratovanú a podporuje činnosť imunitného systému.

Zdravá strava a posilnenie imunity

Starajte sa o svoje telo tým, že budete jesť vyváženú stravu a posilníte svoju imunitu. Silný imunitný systém môže dopomôcť vášmu telu lepšie bojovať proti vírusom. Vitamíny a minerály pomáhajú posilniť obranyschopnosť vášho tela.

Vitamín C – hrá kľúčovú úlohu pri podpore imunitného systému. Pomáha pri tvorbe bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám, a chránia organizmus pred vírusmi a baktériami. Je to silný antioxidant, čo znamená, že pomáha chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov.

Vitamín D – je nevyhnutný pre správnu funkciu dýchacích ciest, ako aj kostí a zubov. Nedostatok vitamínu D môže viesť k rôznym ochoreniam, ako je rachitída u detí a osteoporóza u dospelých.

Zinok – používa sa pri nachladnutí a chrípke, pretože pomáha skracovať trvanie ochorenia a zmierňuje príznaky. Podporuje imunitu a pôsobí na rýchlejšie hojenie rán.

Znížte stres

Prílišný stres neprospieva nikomu z nás. Oslabuje  imunitu a zvyšuje riziko infekcie.  Hľadajte spôsoby, ako zvládať stres, ako je meditácia, joga alebo relaxačné techniky.

Používajte rúško

Ak ste sám chorý je dôležité používať rúško aby ste ochránili seba aj ostatných pred šírením vírusov. Rúška môžu zachytávať kvapky, ktoré obsahujú vírusy, a tým znížiť riziko prenosu ochorenia.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať