Vitamíny a minerály sú pre zdravie očí nevyhnutné. Viete, ktoré potraviny dodajú očiam výživu, ktorú potrebujú? Pravdepodobne ste už počuli, že konzumácia mrkvy pomáha zlepšiť zrak. Je to iba mýtus šírený rodičmi, aby dosiahli, že ich deti zjedia viac zeleniny? Nie celkom, mrkva ponúka mnohé prospešné vitamíny pre oči, avšak len kozumovať mrkvu nestačí. Prečítajte si, ktoré látky naše oči pre svoje zdravie potrebujú.
Luteín a zeaxantín
Tieto dva karotenoidy (pigmenty) sú považované za antioxidanty a nachádzajú sa v očiach – priamo v ľudskej sietnici v žltej škvrne. Svojimi antioxidačnými schopnosťami zabraňujú peroxidácii lipidov. Štúdia nasvedčujú, že luteín a zeaxanthin môžu znížiť nebezpečie chronických očných ochorení. Luteín a zeaxantín môžeme nájsť v každej žltej a oranžovej zelenine, taktiež v sladkých zemiakoch, mrkve, dyni a napríklad papáji. Listová zelenina ako kapusta a špenát sú taktiež bohaté na luteín a zeaxantín.
Vitamín A
Vitamín A je veľmi dôležitý pre správnu funkciu sietnice, čo je časť oka, ktorá vytvára obraz a prevádza ho na nervový signál odoslaný do mozgu. Potravinové zdroje, ktoré obsahujú značné množstvo vitamínu A zahŕňajú mrkvu, kel, špenát, hrášok.
Zinok
Vysoká koncentrácia zinku sa nachádza v časti sietnice ovplyvnenej AMD (degenerácia buniek v žltej škvrne), ale jeho množstvo klesá s pribúdajúcim vekom. V súvislosti so zrakom sa nedostatok zinku môže prejaviť ako šedý zákal, šerosleposť a celkové zhoršenie zraku.
Vitamín C
Vitamín C je známy antioxidant, ktorý podporuje zdravie očných ciev. Rôzne štúdie potvrdili prínos Céčka pre zlepšenie zraku – napríklad štúdia z roku 2016 o vplyve vitamínu C na vývoj šedého zákalu preukázala, že účastníci s vyšším príjmom vitamínu C znížili riziko vzniku o 33 % (u väčšiny pacientov, ktorí užívali 1000 mg vitamínu C denne, nedošlo k ďalšiemu zhoršeniu šedého zákalu dokonca ani po 10 rokoch.) Odporúčané denné množstvo vitamínu C je približne 80 mg na deň.Nájdete ho najmä v citrusových plodoch, v šípkach či rakytníku.
Vitamín E
Vitamín E je nevyhnutný antioxidant pre imunitný systém človeka. Pre oči má prínos predovšetkým kvôli svojej schopnosti chrániť očné bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Ľudské telo si samo nedokáže vytvoriť vitamín E , preto by si všetci mali dať záležať na tom, aby každý deň prostredníctvom potravín a potravinových doplnkov prijali dostatočné množstvo vitamínu E. Nachádza sa napríklad v mäse, vo vnútornostiach, mlieku a vaječnom žĺtku, orechoch, semienkach a listovej zelenine.
Esenciálne mastné kyseliny
Zdravé tuky sú esenciálne mastné kyseliny a sú kľúčové pre zaistenie správneho fungovania všetkých tkanív v tele. Mastné kyseliny ako omega 3 sú obsiahnuté v rybách a rybích olejoch. Mastné kyseliny DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaneová) sú extrémne dôležité pre správnu funkciu sietnice a jej správny vývoj.Nájdete ich v orechoch a semienkach, v rybách, olejoch či v avokáde.