Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Vaginálne infekcie

Nepríjemné svrbenie, pálenie a výtok trápia často najmä v lete veľké množstvo žien. Pri kúpaní v krytých plavárňach i na otvorených kúpaliskách dochádza k vniknutiu znečistenej vody cez pošvu do ženského organizmu. To môže viesť k zvýšeniu pH v oblasti pošvy, čo zapríčiní poruchy v mikrosystéme a následne vytvorí aj živnú pôdu pre baktérie a plesne. Kyslé prostredie je mimoriadne dôležité pre zdravie pošvy, pretože sa v ňom dobre množia baktérie kyseliny mliečnej. Naopak, škodlivé baktérie sa v takto kyslom prostredí množia iba veľmi ťažko. Dôsledkom zvýšenia pH sú často nepríjemný výtok a vaginálne ochorenia. Sú jedným z najčastejších dôvodov návštev gynekologickej ambulancie.  Podľa prieskumov viac ako dve tretiny ženskej populácie medzi 19-tym a 65-tym rokom života majú už skúsenosť s pošvovou infekciou. Takmer polovica z nich ju máva opakovane.

 

Najčastejšie vaginálne infekcie

 

Medzi tri najčastejšie infekcie patria bakteriálna vaginóza, kandidóza a trichomoniáza.

 

Bakteriálna infekcia pošvy je veľmi časté ochorenie. Vzniká pri premnožení škodlivých baktérií, ktoré ničia baktérie kyseliny mliečnej. Prejavuje sa nadmerným bielosivým zapáchajúcim výtokom, niekedy ho sprevádza aj svrbenie a bolesti. Bakteriálna vaginóza sa musí preliečiť, najmä u tehotným žien, u ktorých môže vyvolať  predčasný pôrod a nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Nepatrí medzi sexuálne prenosné ochorenia, môžu ju dostať aj sexuálne neaktívne ženy.

 

Kandidóza je infekčné ochorenie vyvolané kvasinkami rodu Candida. Tie žijú prirodzene na koži a v zažívacom trakte, ak sa však v pošve premnožia, začnú sa prejavovať nepríjemné príznaky kandidózy, druhej najčastejšej príčiny výtoku.

 

Trichomoniáza sa prenáša sexuálnym stykom, ochorenie spôsobuje parazit Trichomonas vaginalis. Prejavuje sa zápachom, vaginálnym svrbením a bolestivosťou pri močení aj pri pohlavnom styku.

 

infekcieKedy si dať pozor

Leto je ideálne pre vznik vaginálnych infekcií, pretože mikroorganizmy teplo milujú. Kritickými obdobiami v živote ženy sú tehotenstvo a klimaktérium, dojčenie, počas užívania antikoncepcie či po odstránení vaječníkov, kedy nastáva pokles hladiny ženských hormónov a odolnosť voči infekciám tak výrazne klesá. Vyššiu náchylnosť vykazujú aj ženy trpiace obezitou, diabetom alebo zníženou imunitou.  Ak vás už zápal trápi, neváhajte a navštívte lekára, pretože neliečený zápal sa veľmi ľahko mení na chronický problém.

 

Najlepšia je prevencia

infekcieProblémom je vždy najlepšie predchádzať.  Ich zdrojom je často nevhodná kozmetika, spodná bielizeň (tesná či syntetická), mokré plavky, pracie prášky a aviváže, ktoré môžu podráždiť pokožku i sliznice, preto opatrnosť je tu namieste. V lekárni nájdete veľký výber produktov, ktoré vám budú nápomocné. Ochranné tampóny na kúpanie napustené lekárenskou vazelínou zabránia vniknutiu vody cez pošvu a tak výrazne znižujú, resp. obmedzujú živnú pôdu pre baktérie a plesne. Podporiť obranyschopnosť pošvovej sliznice vám pomôžu aj prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, laktobacilov a kyseliny mliečnej, či už vo forme intímnych gélov, gélov, krémov alebo čapíkov na lokálne použitie alebo výživových doplnkov. Ak trpíte takýmito problémami, ideálne je kombinovať lokálny prípravok so systémovým (napr. výživovým doplnkom), čím sa ich účinok podporí.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať