Počas zimy môže hladina vitamínu D v krvi klesnúť až o 50 percent. Jeho najprirodzenejším zdrojom je totiž slnko, či lepšie povedané, UVB žiarenie. V skutočnosti až okolo 90 % tejto vzácnej látky prijmeme prostredníctvom kože, teda pobytom vonku na slniečku. Kedže počas zimných mesiacov je slnečné žiarenie menej intenzívne ako v lete, v zime ho máme nedostatok, na čo upozorňujú aj mnohí lekári.
Čo všetko ovplyvňuje ?
- Zohráva kľúčovú rolu najmä pri vstrebávaní vápnika do kostí, takže práve vďaka tejto látke sú silné, majú primeranú minerálnu hustotu a správne sa vyvíjajú, vďaka čomu dokážu byť odolnejšie aj voči zlomeninám a osteoporóze, čiže rednutiu kostí.
- U detí zabraňuje aj takzvanej krivici, čo je deformácia kostrového systému.
- Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, chrup, hladinu fosforu v tele či krvný tlak a pomáha predchádzať aj cukrovke.
- V prípade tehotenstva môže nedostatok vitamínu D ohrozovať nie priamo ženu, ale skôr správny vývoj plodu.
- Je silno prepojený s mozgovými receptormi, ovplyvňujú duševné rozpoloženie ľudí. Preto sa netreba čudovať, že s úbytkom slnka, a teda s nedostatkom dôležitej látky nás ťažia únavy či dokonca depresie.
- Len málo mužov tuší, že tento vitamín súvisí aj s libidom – vitamín D totiž ovplyvňuje hladinu pohlavného hormónu testosterónu.
Zdroje vitamínu D v zime
Samotný vitamín D má zložky – vitamín D2, ktorý má rastlinný pôvod a v ľudskom tele sa prirodzene netvorí, a vitamín D3, predstavujúci väčšiu časť. Práve ten vzniká v koži prostredníctvom UVB žiarenia a je obsiahnutý napríklad v živočíšnych surovinách. Vitamín D3 môžete doplniť rozličným spôsobom:
- Na trhu existujú rozličné výživové doplnky, ako napríklad rybí olej, prípadne olej z treščej pečene, ktoré v rámci stravy obsahujú významné množstvo vitamínu D3. Predstavujú ideálnu alternatívu aj vďaka tomu, že samotný vitamín je rozpustný v tukoch. Ak ho teda detičky prijmú takouto formou, ich organizmus ho zužitkuje v maximálnej možnej miere. Špeciálnou formou je lipozomálny vitamín D Viac si môžete prečítať tu
Doprajte deťom stravu bohatú na ryby, predovšetkým druhy s mastným mäsom, ako sú losos, tuniak, makrela či sardinky. Okrem iného sú aj vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa najmenším určite zídu.
- Mnoho vitamínu D3 by ste našli aj vo vaječnom žĺtku.
- Vhodným zdrojom vitamínu D3 v zimnom období je aj mlieko a mliečne výrobky.
- V menšej miere je obsiahnutý aj v rastlinnej potrave, najmä v avokáde, lucerne siatej, kokose a čiastočne aj v celozrnných obilninách.