Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Vitamín D – prečo je dôležitý pre dospelých aj deti ?

vitamín DPočas zimy môže hladina vitamínu D v krvi klesnúť až o 50 percent. Jeho najprirodzenejším zdrojom je totiž slnko, či lepšie povedané, UVB žiarenie. V skutočnosti až okolo 90 % tejto vzácnej látky prijmeme prostredníctvom kože, teda pobytom vonku na slniečku. Kedže počas zimných mesiacov je slnečné žiarenie menej intenzívne ako v lete, v zime ho máme nedostatok, na čo upozorňujú aj mnohí lekári.

 

Čo všetko ovplyvňuje ?

 • Zohráva kľúčovú rolu najmä pri vstrebávaní vápnika do kostí, takže práve vďaka tejto látke sú silné, majú primeranú minerálnu hustotu a správne sa vyvíjajú, vďaka čomu dokážu byť odolnejšie aj voči zlomeninám a osteoporóze, čiže rednutiu kostí.
 • U detí zabraňuje aj takzvanej krivici, čo je deformácia kostrového systému.vitamín D
 • Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, chrup, hladinu fosforu v tele či krvný tlak a pomáha predchádzať aj cukrovke.
 • V prípade tehotenstva môže nedostatok vitamínu D ohrozovať nie priamo ženu, ale skôr správny vývoj plodu.
 • Je silno prepojený s mozgovými receptormi, ovplyvňujú duševné rozpoloženie ľudí. Preto sa netreba čudovať, že s úbytkom slnka, a teda s nedostatkom dôležitej látky nás ťažia únavy či dokonca depresie.
 • Len málo mužov tuší, že tento vitamín súvisí aj s libidom – vitamín D totiž ovplyvňuje hladinu pohlavného hormónu testosterónu.

 

vitamín DZdroje vitamínu D v zime

Samotný vitamín D má zložky – vitamín D2, ktorý má rastlinný pôvod a v ľudskom tele sa prirodzene netvorí, a vitamín D3, predstavujúci väčšiu časť. Práve ten vzniká v koži prostredníctvom UVB žiarenia a je obsiahnutý napríklad v živočíšnych surovinách. Vitamín D3 môžete doplniť rozličným spôsobom:

 

 • Na trhu existujú rozličné výživové doplnky, ako napríklad rybí olej, prípadne olej z treščej pečene, ktoré v rámci stravy obsahujú významné množstvo vitamínu D3. Predstavujú ideálnu alternatívu aj vďaka tomu, že samotný vitamín je rozpustný v tukoch. Ak ho teda detičky prijmú takouto formou, ich organizmus ho zužitkuje v maximálnej možnej miere. Špeciálnou formou je lipozomálny vitamín D Viac si môžete prečítať tu
 • vitamín DDoprajte deťom stravu bohatú na ryby, predovšetkým druhy s mastným mäsom, ako sú losos, tuniak, makrela či sardinky. Okrem iného sú aj vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa najmenším určite zídu.
 • Mnoho vitamínu D3 by ste našli aj vo vaječnom žĺtku.
 • Vhodným zdrojom vitamínu D3 v zimnom období je aj mlieko a mliečne výrobky.
 • V menšej miere je obsiahnutý aj v rastlinnej potrave, najmä v avokáde, lucerne siatej, kokose a čiastočne aj v celozrnných obilninách.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať