Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Zásady pre zdravú intímnu hygienu

Ženy medzi sebou zdieľajú svoje skúsenosti ohľadne starostlivosti o pleť, vlasy či make-up. Na dôležitú tému ako je intímna hygiena však zabúdajú. Intímna hygiena je však pre ženu podstatne dôležitá nielen kvôli pocitu čistoty, ale predovšetkým kvôli nepríjemným zdravotným komplikáciám, ktoré môžu následne vzniknúť. V tomto článku sa dočítate, dôvody prečo vznikajú nepríjemné vaginálne infekcie, ako im predísť a dozviete sa aj ako posilniť  vaginálnu mikroflóru.

Príčiny infekcií

Nepríjemné pocity svrbenia, suchosti či pálenia a vaginálny diskomfort spôsobujú baktérie a kvasinky. Dôležitú funkciu tu zohrávajú laktobacily, ktoré produkujú kyselinu mliečnu a zabezpečujú kyslé pH a prirodzenú vaginálnu rovnováhu. Zdravá mikroflóra je tak veľmi náchylná na zmeny a ak týchto baktérií ubudne, riziko infekcií sa zvyšuje. Viete čo negatívne vplýva na prirodzené pH intímnych partií?

Je to predovšetkým nedostatočná hygiena, menštruácia, hormonálne zmeny, oslabená imunita, stres, lieky ale aj nevhodná spodná bielizeň.

Zásady pre zdravú intímnu hygienu

Používajte mydlá určené na intímnu hygienu

Väčšina mydiel je navrhnutá tak, aby udržovali prirodzené pH pokožky 5,5. Avšak prirodzené pH v intímnych partiách sa pohybuje od 3 do 4,5. Používanie bežných mydiel narušuje zdravú mikroflóru a umožňuje rast a množenie baktérií.

 Nepoužívajte umývacie hubky

Používanie hubiek či rukavíc spôsobuje jemnej koži intímnych partií drobné poranenia. Umývanie rukou je postačujúce.

Používajte mäkký uterák

Uterák, ktorý po umývaní použijete by mal byť suchý a mäkký. Uterák by ste mali používať len vy a vymieňať ho po 2 až 3 dňoch.

Noste bavlnené spodné prádlo

Používanie bavlnenej spodnej bielizne je nielen pohodlné, ale umožňuje pokožke dýchať. Umelé materiály naopak zabraňujú prúdeniu vzduchu a vytvárajú ideálne prostredie pre vznik a rozvoj baktérií. Noste len bavlnené spodné prádlo a čipkovanú bielizeň si schovajte na špeciálnu príležitosť.

Vymieňajte hygienické vložky a tampóny často

Tampóny a tak isto aj hygienické vložky by ste si mala vymieňať každé 2 až 3 hodiny. Nepoužívajte tampóny ak máte infekciu, pretože tým môžete situáciu len zhoršiť.

Cukor a vysoko spracované potraviny

Kvasinky potrebujú k svojmu životu cukor. Ak im ho nezabezpečíme uhynú. Prevenciou pred vznikom infekcií je zdravá strava s minimom sacharidov.

Črevná a vaginálna mikroflóra navzájom komunikuje

Laktobacily prevládajú nielen vo vagíne, ale aj v našich črevách. Zdieľajú rovnaké baktérie a navzájom spolu komunikujú. Ak chcete účinne predchádzať zápalom a zabezpečiť zdravé intímne partie, je dôležité  podporovať vaginálnu a črevnú mikroflóru. Správnymi návykmi a dodržiavaním zásad si zabezpečíte pocit sviežosti a bezpečia, ktorý je pre každú ženu tak veľmi dôležitý.

 

TIP: Výživový doplnok Dida pôsobí nielen proti plesniam a hubám v tráviacom trakte, ale pomáha tiež eliminovať riziko vzniku kvasinkových infekcií. Ak trpíte kandidózami opakovane alebo sa pred nimi chcete preventívne chrániť.

 

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať