Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Ako si užiť leto bez problémov

Leto môže so sebou priniesť aj s komplikácie, ktoré nám môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Prečítajte si na čo si treba dať v lete pozor, ako problémom predísť a ako ich v prípade nutnosti riešiť 🙂

leto1. Spálená pokožka

Leto a opálená pokožka jednoducho idú k sebe. V snahe dosiahnuť čo najrýchlejšie opálenie však ľudia často preženú optimálne strávený čas na slnku. Výsledkom môže byť často poškodenie kože, jej predčasné starnutie či dokonca rakovina kože.

Prevencia : V prvom rade treba obmedziť pohyb vonku v čase medzi 11-tou a 15-tou hodinou, kedy je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Ak sa tomuto časovému rozmedziu nedá vyhnúť, postrážte si, aby ste vy aj vaše deti boli čo najviac zahalené – noste klobúky a ľahké, voľné oblečenie. Samozrejmosťou je kvalitný opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 30. Nezabudnite ním potrieť aj uši, nos, krk, dekolt, na pery potom zvoľte balzam s faktorom 15.

Riešenie problému:

leto

Ak sa spálite, prvým základným krokom je doplnenie tekutín, ktoré sa pri prehriatí stratili. Pokožke môžete pomôcť vlažnou sprchou, ktorá vám uľaví od bolesti a kožu mierne upokojí. Po sprche sú ideálne špeciálne masti, ktoré natierajte na dobre vysušenú kožu. Pomôcť môže napríklad panthenol, mandĺový olej, kalciová masť a domácim tipom je kyslá smotana.

2. Nechtové mykózy

Mykóza (pleseň) je hubovité ochorenie postihujúce pokožku chodidiel a ideálne podmienky na rozvoj tejto infekcie prináša so sebou práve leto – vlhko, teplo a málo kyslíka. Typickými miestami na šírenie plesní sú kúpaliská, verejné športoviská, hotelové izby, sauny či prezliekárne.

leto

Prevencia : Vzniku plesní môžeme predchádzať denným umývaním nôh a základom je nosenie čistých ponožiek každý deň. Nohy je potrebné dostatočne vetrať a používať ponožky z bavlny a priedušnú obuv z kože.

Riešenie problému: Ak sa vám tento nepríjemný problém nevyhne, treba mať na pamäti, že mykóza nechtov je infekčná! Preto, hneď ako si všimnete prvé  príznaky mykózy nechtov, okamžite sa chráňte,  pretože ohrozujete nielen seba, ale aj iných. Samoliečba je vhodná v prípade keď nie je postihnutá viac ako tretina nechta. Používajú sa prípravky s obsahom antimykotík v kombinácii s látkou, ktorá necht zmäkčuje a uľahčuje liečivu preniknúť do vnútra nechtov. Poznáme ich vo forme lakov, krémov, sér či roztokov.

3. Vaginálne infekcie

leto

Leto, horúce letné mesiace sú ako stvorené na rozmnožovanie kvasiniek, ktoré zvyšujú riziko vzniku vaginálnej mykózy. Je tomu tak najmä preto, že práve v lete sa prostredie našej pošvy stretáva najčastejšie s vlhkým  a teplým prostredím.

Prevencia : Noste bavlnené nohavičky, ktoré dovolia Vašej pokožke dýchať. Vyhnite sa noseniu tesného oblečenia. Uškodiť môže aj chlórová voda v bazénoch, počas menštruácie by ste mali používať špeciálne tampóny. Pri intímnej hygiene používajte prostriedky so špeciálnym zložením, ktoré slúžia na očistenie a ochranu vašich intímnych partií a zachovanie rovnovážnej hodnoty pH. Na trhu sú tiež dostupné výživové doplnky, ktoré pomáhajú eliminovať riziko vzniku kvasinkových infekcií.

Riešenie problému: Existujú rôzne voľne predajné prostriedky s antimykotickými vlastnosťami. Ak však kvasinková infekcia neustupuje, je potrebné navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje premnoženie kvasinky prostredníctvom vzorky výtoku pod mikroskopom.

leto4. Namáhané vlasy

Horúce slnko, chlórová alebo morská voda, vietor a piesok, to všetko vaše vlasy zaťažuje a ničí. Naše vlasy pozostávajú z bielkovinových zlúčenín a v dôsledku slnečného žiarenia sa tieto bielkovinové zlúčeniny poškodzujú. Okrem toho vysoké teploty zapríčinia, že sa odparí už tak či tak nízky obsah vody vo vlasoch. Následkom sú lámavé suché vlasy bez lesku.

Prevencia: Na ochranu vlasov používajte čo najčastejšie pokrývku hlavy (predídete tak aj spomínanému úpalu). Po kúpaní by ste si zakaždým mali zmyť chlór alebo zvyšky soli aspoň čistou vodou, ideálne však jemným ošetrujúcim šampónom. Použiť tiež môžete rôzne kondicionéry a regenerujúce masky. Nezaťažujte vlasy fénovaním, schnúť ich nechajte vždy na vzduchu. Dôležitá je aj výživa zvnútra, preto dopĺňajte vlasom vitamíny prostredníctvom rôznych výživových doplnkov a tiež zdravou stravou (viac si môžete prečítať tu ).

leto

Riešenie problému: Na suché vlasy sú výborné výrobky s obsahom rôznych olejov a látok, ktoré vlasy vyživujú. Úžasný je arganový olej, bambucké maslo či pantenol. Skúsiť môžete aj domáce masky napríklad s kokosovým olejom, avokádom či vajíčkom. A opäť platí, že poškodeným vlasom treba dodať živiny najmä zvnútra, aby sa vlasy mohli rýchlo zregenerovať.

5. Dehydratácia a úpal

Okrem chránenia sa pred priamym slnkom pobytom v tieni a nosením pokrývok hlavy, samozrejme nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim, aby ste predišli dehydratácii a úpalu. Príznakmi môže byť ospalosť a únava, sucho v ústach, znížená produkcia moču, bolesť hlavy, suchá koža, závraty. Pri ťažších formách sa objavuje zvýšená teplota až horúčka, búšenie srdca, zrýchlený pulz, a pod.

leto

Prevencia: Ako bolo spomínané, vyhýbajte sa pobytu na slnku v nevhodnom čase. Pri dopĺňaní tekutín všeobecne platí pravidlo vypiť 400 ml čistej vody na každých 10 kg váhy (to znamená napríklad pre 60 kg človeka 2,4 l vody (6 * 400 = 2 400 ml). V horúcich letných dňoch je dôležité príjem tekutín zvýšiť nielen prostredníctvom samotných tekutín, ale aj konzumácie šťavnatého ovocia a zeleniny.

Riešenie problému : S ľahkými formami dehydratácie si vieme poradiť sami, so závažnejšími treba vyhľadať lekára. V prípade, že ste na slnku, vyhľadajte miesto v tieni. Pokojne si ľahnite tak, aby ste mali nohy vyvýšené. V prípade, že sú symptómy iba mierne, pomaly a po dúškoch pite dostatočné množstvo tekutín v podobe čistej alebo neperlivej minerálnej vody.

6. Pozor na kliešte

leto

Aktivita kliešťov závisí od teploty a vlhkosti prostredia. Začína sa na jar, keď teploty vystúpia nad osem stupňov Celzia a pokračuje až do jesene. Spolu s lymskou boreliózou patrí kliešťová encefalitída k najčastejším chorobám prenášanými kliešťami.

Prevencia: Ak sa chystáte do prírody alebo na miesto, kde by sa mohol kliešť vyskytovať, myslite na vhodné oblečenie – dlhé rukávy, nohavice a vysoké topánky ideálne svetlej farby. Používajte repelenty, vyhýbajte sa pobytu vo vysokej tráve a po návrate domov sa poriadne prezrite.

Riešenie problému : Len čo si nájdeme prisatého kliešťa, je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou kývavými pohybmi bez točenia. Následne je potrebné kožu v mieste prisatia kliešťa vydezinfikovať.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať