Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Ako udržať svoje kĺby a kosti zdravé

Naše telo funguje ako dokonalý stroj, ktorý neustále pracuje. Časom sa ale unaví a pocíti to aj náš pohybový aparát. Ako teda udržať svoje kĺby, kosti a chrupavky zdravé?

Či už je to spôsobené vekom, úrazom alebo nadváhou, nášmu pohybovému aparátu dávame každodenne zabrať. Výsledkom je obmedzená pohyblivosť kĺbov, ktorá je bolestivá. Poďte si s nami prečítať aké ochorenia môžu človeka stretnúť a ako zmierniť ich priebeh.

Ochorenia kĺbov, aké to sú?

  • Artróza

Degeneratívne ochorenie, ktoré vzniká ,,opotrebovaním kĺbov“ a s  pribúdajúcim vekom sa zhoršuje. Je najčastejšou formou zápalového poškodenia kĺbov. Tento stav sa prejavuje stuhnutím svalov a bolesťou najmä pri pohybe.

  • Artritída

Patrí medzi zložitejšie zápalové ochorenie kĺbov. Má viacero foriem a každý typ má iné príčiny. Artritída sa prejavuje bolesťou kĺbov, opuchom, zníženou pohyblivosťou a zvýšenou teplotou.

  • Osteoartritída

Degeneratívne ochorenie, pri ktorom kĺby a chrupavky menia svoju štruktúru a rozpadajú sa. Zvyčajne sa vyskytuje vo vyššom veku. K zmierneniu ochorenia je potrebné zmeniť životný štýl a tiež stravovanie. Obzvlášť sa odporúča zvýšiť príjem rýb, ktoré obsahujú omega -3 mastné kyseliny. Dôležitý je tiež prísun vitamínov A, C, D, K, E.

 

Vedeli ste že? Ochoreniami kĺbov môžu trpieť aj zvieratá, napríklad psík či mačka?

 

Čo robiť pre zdravé kosti a kĺby?

O zdravie kostí sa treba celoživotne starať. Dôležitým faktom zostáva prevencia, vďaka ktorej predídete zápalovým, bolestivým procesom a zdravotným ťažkostiam. Starajte sa o svoje kĺby a kosti a užívajte si pohyb naplno!

Zdravá strava – vďaka dostatočnej výžive sa kosti stávajú pružné a pevné. Strava by mala obsahovať dostatok vitamínov C, D, E, ktoré prospievajú šľachám a väzivám a udržiavajú ich silné a zdravé.

Vitamíny a minerály – pri nedostatočnom množstve získanom zo stravy je potrebné telu dopriať zvýšený príjem vitamínov. Sú dôležitou súčasťou a môžu dopomôcť udržať si zdravý pohybový aparát. Z minerálov sú vhodné vápnik a horčík, ktoré pomáhajú udržať dobrý stav kostí a kĺbov.

Kolagén – bežne sa nachádza v kostiach, šľachách a chrupavkách. Vekom však prirodzená produkcia klesá a preto by sme ho mali pravidelne dopĺňať. Obsahuje ho kapusta, fazuľa, mrkva a ľanové semienka.

Pohyb – vhodný pohyb je pre kĺby veľmi dôležitý. Pohybom sa kĺby lepšie vyživujú a spevňujú okolité väzivá, ktoré chránia kĺby pred úrazmi.

Aký šport je teda vhodný? Ideálne je plávanie a vodné aktivity,  ktoré kĺby nezaťažujú a zároveň ich ponaťahujú. Ďalej sa odporúča cyklistika, joga a pilates. Pomáhajú so správnym držaním tela a zároveň prispievajú k spevneniu pohybového aparátu. Zdravý pohybový aparát je dôležitou súčasťou nášho života. Umožňuje nám vykonávať aktivity, ktoré milujeme.

Urobte pre svoje zdravie niečo už dnes a doprajte mu potrebnú výživu a pohyb!

 

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať