Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Ako zvládnuť seboreu?

Seborea je chronické ochorenie kože, ktoré patrí medzi časté kožné ochorenia. Môže sa objaviť v každom veku a aj keď nie je prenosné, môže nepriaznivo ovplyvňovať kvalitu života, pretože sa prejavuje na viditeľných miestach. Vyskytuje sa predovšetkým tam, kde sa nachádzajú mazové žľazy.

To, ako bude seborea prebiehať u vás, záleží predovšetkým od toho ako sa budete starať o svoju pokožku. Vznik, prejavy a to ako proti nej bojovať sa dočítate v článku.

Seboreická dermatitída je chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Môžete ho však udržať pod kontrolou a to hlavne dodržiavaním týchto pravidiel:

Vyhýbajte sa horúcej vode

Pri umývaní a sprchovaní používajte prevažne vlažnú alebo chladnejšiu vodu. Používanie horúcej vody prispieva k zápalu a tvorbe šupín.

Zvýšená starostlivosť o pokožku

Po kúpaní alebo sprche dbajte na to, aby ste pokožku nešúchali uterákom, ale sušili jemným prikladaním.

Noste oblečenie z prírodných materiálov

Používanie syntetických materiálov prispieva k zvýšenému poteniu, pretože sú neprievzdušné.

Zdravá strava je základ

Ak sa nezdravo stravujete, mali by ste zvoliť zdravší životný štýl. Vymeňte mastné a pikantné jedlá, za zdravšie. Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny, minerály a iné látky, ktoré priaznivo vplývajú na stav pokožky ( zinok, železo, selén, omega3mastné kyseliny).

Výber vhodnej kozmetiky

Na starostlivosť o pokožku je vhodné zvoliť nedráždivé a jemné zloženie prípravkov. Preto používajte na umývanie a sprchovanie prípravky bez alkoholu a parfumu.

Na zmiernenie a odstránenie príznakov sa používajú antimykotické prípravky (krémy, maste, mydlá, šampóny). Tie pôsobia proti kvasinkám. Vhodné sú i prípravky obsahujúce octopirox, ktorý obmedzuje zvýšenú tvorbu kvasiniek a baktérií, spôsobujúcich vznik ložísk na pokožke. Vhodnou látkou je i biely ichtyol. Je nápomocný k obmedzeniu množenia plesní a baktérií a zároveň obmedzuje svrbenie.

TIP: Pasta Vitella Ictamo bola špeciálne vyvinutá na ošetrovanie ťažko zvládnuteľných častí kože. Optimálna kombinácia látok v paste Vitella Ictamo upokojuje a regeneruje problematické miesta kože. Podporná terapia aj u stavov ako atopický ekzém, seborea a psoriáza.

Prečo vzniká seborea?

Vznik seborey spôsobuje kvasinka Malassezia furfur, ktorá sa na koži bežne vyskytuje. Živí sa mazom na pokožke. Pri jej premnožení nastáva tvorba nových buniek a pokožka reaguje zápalom. Odumreté kožné bunky tak môžeme na pokožke pozorovať ako šupiny, lupiny a chrasty.

Na vznik seborei vplývajú tieto faktory:

  • genetika,
  • nadbytok mužských hormónov,
  • narušený imunitný systém,
  • sklony k mastnej koži,
  • nedostatok vitamínu B,
  • zlá životospráva a stres.

Zhoršenie príznakov nastáva v priebehu zimy a naopak v lete prichádza k jej zlepšeniu. Vďaka UV žiareniu sa v letnom období rast kvasinky zastaví a pokožka je bez príznakov.

Mohlo by vás zaujímať