Možno patríte k ľuďom, ktorí s príchodom jesene musia bojovať s depresiou. Mnohí si pritom neuvedomujú, že pocit „nie som vo svojej koži”, možno pripísať práve jej. Organizmus na jeseň potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je úplne pochopiteľné, že pociťujeme únavu. Ak sa k tomu pridruží vnútorné znechutenie, prípadne dlhodobý stres a človek nezačne konať, sezónna aj jesenná depresia môže prerásť do trvalej.
Čo spôsobuje zmeny nálad ?
Sérotonín, tzv. hormón šťastia, ovplyvňuje našu náladu, emócie, spánok, ale tiež chuť do jedla. V centrálnom nervovom systéme sa serotonín zúčastňujú predovšetkým procesov, ktoré sa podieľajú na vzniku nálad. Jeho nedostatok spôsobuje zníženie prenosu nervových vzruchov, spôsobuje tak zmeny nálady, celkovú depresiu, prípadne poruchy spánku, podráždenosť až agresivitu.
Aké látky prospievajú psychickému zdraviu ?
L-tryptofán
Stavebný kameň pre syntézu serotonínu v mozgu je práve L-tryptofán. Nedostatok serotonínu môže byť spôsobený nedostatočným príjmom či vstrebávaním tryptofánu a postihuje v menšej či väčšej miere vysoké percento populácie. Hlavným dôvodom užívania doplnkového tryptofánu je zvýšenie hladiny serotonínu, ktorého znížená hladina je prvotnou príčinou úzkosťou, zmien nálad a správania, porúch zaspávania a spánku.
Vitamín B6
Dostatočný príjem vitamínu B6 (pyridoxín) je nevyhnutný pre nervovú sústavu. Vyššie dávky vitamínu B6 majú priaznivý vplyv na predmenštruálny syndróm, vrátane predmenštruačnej depresie. Medzi príznaky jeho nedostatku patria poruchy nervového systému (podráždenosť, depresia, nesústredenosť), poškodenie imunitného systému, zápal kože a slizníc. Vitamín B6 výrazne zvyšuje rýchlosť a účinnosť vstupu l-tryptofánu do neurónov v mozgu.
5-HTP
5-hydroxytryptofán (alebo 5-HTP) je priamym prekurzororom syntézy serotonínu (medzistupeň medzi tryptofánu a serotonínom).
V bežnej strave sa nevyskytuje, nie je súčasťou bielkovín nášho organizmu. Pri podaní vo forme tabliet sa ľahko vstrebáva, rýchlo prechádza cez hematoencefalickú bariéru a 100% sa premieňa na serotonín.
Hypericín
Táto látka je obsiahnutá vo významnom množstve v ľubovníku bodkovanom. Pôsobí blahodárne na metabolizmus serotonínu, čím priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie. Má podobný mechanizmus účinku ako syntetické antidepresíva SSRI. Pôsobí proti spätnému vychytávania serotonínu.
Melatonín – hormón spánku
Hormón, ktorý je produkovaný epifýzou. Melatonín sa podieľa na regulácii celoročného rytmu, tj. striedanie období leta a zimy. Jeho doplnkové podávanie má veľký efekt na spánkový cyklus.
Vitamín D
Keďže slnečného žiarenia nemáme toľko, koľko potrebujeme, pokožka produkuje menej vitamínu D, ktorý tiež chráni pred depresiou.
Chýbajúci vitamín D musíme posilniť prostredníctvom stravy. Získať ho možno predovšetkým konzumáciou rýb alebo prostredníctvom výživových doplnkov.
Spravte si test nálady 🙂
Kliknite sem a urobte si test nálady – zistiíe ako ste na tom s duševným zdravím