Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Lupiny

Lupiny sú odumreté šupinky kože, ktoré sa z kože odlučujú v nadmernom množstve v súvislosti so zrýchlenou obnovou kože. Tá súvisí najčastejšie s kvasinkovou infekciou. Lupiny sa tvoria ako na pokožke hlavy so zvýšenou produkciou mazu (tzv. mastné lupiny), tak i na suchej pokožke (tzv. suché lupiny). S lupinami sa počas života potýka až 50 % populácie, častejšie trápi mužov ako ženy.

 

Ako vznikajú

Najčastejšou príčinou vzniku lupín je prítomnosť kvasiniek rodu Malassezia, ktoré sa na pokožke hlavy vyskytujú bežne. Keď sa však zvýši produkcia kožného mazu, začnú sa tieto kvasinky rýchlejšie množiť a produkovať látky dráždiace pokožku hlavy. Toto podráždenie následne vyvoláva zrýchlenú obnovu buniek a tvorbu lupín, sprevádzanú svrbením. Obzvlášť v lete môže byť produkcia mazu výrazne zvýšená. Tým sa zhoršujú aj problémy spojené s lupinami. Pri väčšej závažnosti bývajú lupiny viditeľné, čo je obťažujúce aj z estetického hľadiska.

 

lupiny

Ako sa lupín a svrbenia zbaviť ?

Na zmiernenie a odstránenie príznakov Pityriasis versicolor sa používajú antimykotické prípravky (krémy, maste, šampóny), ktoré pôsobia proti kvasinkám. Vhodné sú i prípravky obsahujúce octopirox. Ten obmedzuje zvýšenú tvorbu kvasiniek a baktérií, spôsobujúcich vznik ložísk na pokožke. Vhodnou látkou je i biely ichtyol. Je nápomocný k obmedzeniu množenia plesní a baktérií a zároveň obmedzuje svrbenie.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať