Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Zdravotné zásady počas letu – čo odporúčajú odborníci ?

zásady_let_cestovanieRôzne prieskumy potvrdili, že problémy s hygienou v mnohých lietadlách zvyšujú riziko ochorenia priamo počas letu. Nakaziť sa môžete nielen od chorých cestujúcich, ale aj kvôli zle vyčisteným priestorom. Taktiež ak už nejakým zdravotným problémom trpíte, môže sa váš stav počas letu ešte zhoršiť (napríklad vplyvom zmien tlaku alebo kvôli suchému vzduchu). Viete ako zdravotným komplikáciam predchádzať? Podľa odborníkov by ste mali dodržiavať tieto dôležité pravidlá.

 

1. Utrite si váš stolček

Medzi jednotlivými letmi často nemá personál leteckých spoločností čas upratať úplne celé lietadlo. Väčšinou iba odstránia viditeľné smeti a už sa pripravujú na ďalšiu cestu. Najmenej pozornosti venujú vyklápacím stolíkom, ktoré preto patria medzi najznečistenejšie miesta v lietadle (okrem iného si cestujúci na stolíky často kladú napríklad aj použité plienky). Ak konzumujete a jedlo si kladiete na stolík na sedadle pred vami, utrite ho antibakteriálnymi obrúskami alebo dezinfekčným gélom.

 

2. Pred jedlom si umyte rukylet_zasady_cestovanie

Možno triviálne, avšak často na túto zásadu ľudia v lietadle zabúdajú. Len si spomente čo všetko ste chytali, kým ste sa dostali do lietadla. Ak vám nie je príjemné navštíviť toaletu, majte pri sebe navlhčené hygienické utierky alebo dezinfekčný prostriedok, ktoré použijete ešte predtým, ako sa dotknete akéhokoľvek jedla.

 

3. Majte vždy poruke dezinfekčný gél

V lietadle môžu nastať problémy s vodou na umývanie rúk. Keď sa potom vrátite späť z toalety, s veľkou pravdepodobnosťou si so sebou prinesiete aj baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekčné hnačky alebo zasiahnuť močové cesty. Preto by ste mali mať so sebou dezinfekčný gél, ktorým si ruky kedykoľvek ošetríte.

 

4. Pite dostatok tekutín

Ľudia často robia chybu v tom, že počas cestovania nepijú dostatok tekutín, čím sa však oslabuje imunita a zvyšuje chorobnosť. Vždy si na palubu doneste fľašu minerálky alebo pite nesladené čaje.

 

5. Nezabúdajte na silnú imunitu

Podľa niektorých odborníkov je pri lete až stokrát vyššia pravdepodobnosť, že nachladnete. Na posilnenie imunity je dobrá pred odletom zdravá strava s vysokým obsahom vitamínu C a pravidelné cvičenie (viac o posilnení imunity si môžete prečítať v samostatnom článku: Silná imunita).

 

6. Pokúste sa nestresovaťlet_zasady_cestovanie

Stres znižuje imunitu a podporuje tak vznik rôznych chorôb. Keď máte už pár dní pred odletom strach z množstva povinností ohľadom balenia a ostatných príprav, automaticky sa tak znižuje aj vaša obranyschopnosť. Preto sa snažte udržať v pohode, nebuďte nervózni a snažte sa užívať si predstavu dovolenky, ktorá na vás čaká. 🙂

 

Lietanie so zdravotnými problémami

  • Srdce a tlak – lietanie sa neodporúča pri pretrvávajúcich závažných problémoch so srdcom. Vzniknutý tlak by naň predstavoval priveľkú záťaž. Po infarkte by ste nemali takto cestovať najbližšie štyri týždne, ak budete potom v poriadku, môžete pokojne lietať ďalej.
  • Infekčné ochorenia – v lietadle je veľmi suchý vzduch, ktorý podporuje šírenie vírusov. Nielen z vášho hľadiska, ale najmä kvôli ohľaduplnosti k spolucestujúcim by ste nemali takto cestovať v prípade infekčných chorôb ako ovčie kiahne, vírusová hnačka, vírusové zvracanie, exotické ochorenia alebo žltačka.
  • Respiračné ochorenia – lietanie počas chorôb ako nádcha, chrípka, zápal dýchacích ciest alebo priedušiek je pre cestujúceho veľkým utrpením. Úlohu suchý vzduch, ktorý zhoršuje váš stav a v spojení s veľkým tlakom ešte prehlbuje symptómy chrípky ako bolesť uší alebo svalov. Ak trpíte zápalom pľúc, nemali by ste letieť vôbec, pretože je to životu nebezpečné.
  • Trombóza – ide o najnebezpečnejšie ochorenie v súvislosti s lietaním. Hlavne počas dlhých letov môže dôjsť k vyššej zrážanlivosti krvi, upchávaniu ciev a následnej srdcovej príhode alebo problémom s pľúcami. Pri ľahšej trombóze sa odporúča nosiť špeciálne sťahovacie pančuchy, no ak máte silnejšiu formu, nemali by ste lietať vôbe.
  • Kŕčové žily – zčasti vám hrozí podobné riziko ako pri trombóze, ale všetko závisí od stavu vašich kŕčových žíl. Pri menej závažnej forme vám postačí, ak sa budete počas letu prechádzať a keď budete sedieť na miestach, kde máte dostatok priestoru na nohy a môžete si pocvičiť. Pri výraznejších kŕčových žilách by ste mali navyše nosiť aj sťahovacie pančuchy. Pri veľmi silných kŕčových žilách sa odporúčajú len veľmi krátke lety alebo ich uplné vynechanie.let_zasady_cestovanie
  • Operácia – nie je vhodné cestovať krátko po absolvovaní operácie. I keď šlo iba o laparoskopiu alebo menší rez, mali by ste počkať aspoň desať dní. Vaše telo je ešte slabé a hlavne sa môže stať, že by vám rana začala opäť krvácať.
  • Tehotenstvo – i keď nejde o chorobu, tehotenstvo znamená zmenu stavu organizmu. Budúce mamičky by nemali lietať počas prvého trimestra, hlavne ak majú rizikové tehotenstvo. Druhý trimester je z tohto hľadiska najbezpečnejší. Niektoré aerolínie nedovoľujú lety ženám od začiatku 8.mesiaca. Pokiaľ máte nejaké komplikácie ako preeklampsiu, nemali by ste lietať po celý čas tehotenstva.

 

Ako si poradiť s jet legom ?

Diaľkové lety so sebou prinášajú asi to najznámejšie, a to zmenu časového pásma a tzv. „jet lag“. Ide o dočasnú poruchu denného cyklu – organizmu môže nejakú dobu trvať, kým sa prispôsobí novému časovému režimu. Pri problémoch so spánkom môže pomôcť užívanie melatonínu vo výživových doplnkoch – melatonín je telu prirodzený hormón, ktorý sa tvorí v mozgu a ovplyvňuje náš spánok. Jeho nedostatok má za následok práve problémy so zaspávaním.

Mohlo by vás zaujímať