Potrebujete pomôcť?

Volajte +421 905 813 345

Potrebujete pomôcť?

Podobné články

Ako prežiť Vianoce v zdraví

VianoceKaždý s nás chce prežiť Vianoce, najkrajšie sviatky roka, v pokoji a bez zbytočných zdravotných problémov. Prečítajte si, ktoré sú tie najčastejšie, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť, prípadne ako ich riešiť 🙂

 

Nielen alkohol, ale aj mastné a slané jedlá zaťažujú pečeň

Pečeň je najväčšia žľaza v našom tele a prebiehajú v nej procesy, od ktorých závisí celý náš organizmus. Premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, uvoľňuje živiny do krvného obehu, tvorí žlč a odstraňuje jedovaté látky. Najčastejšou príčinou problémov s pečeňou je alkohol, avšak pečeni tiež škodia aj mastné,slané a pikantné jedlá, ktoré dávajú pečeni poriadne zabrať, kým ich spracuje. Vianoce sa tradične nesú aj v znamená dobrého jedla, avšak nepreháňajte to či už s jedlom alebo alkoholom, a do jedálnička nezabudite okrem sviatočných dobrôt zaradiť na odľahčenie aj nejaké zdravšie alternatívy – napr. zeleninové šaláty či ovocné misy. Zdravie pečene podporuje listová zelenina, mrkva, cvikla, zelený čaj, avokádo, vlašské orechy, kurkuma, a známy pestrec mariánsky.

 

vianoceVšetko s mierou, inak môžu potrápiť bolesti brucha a nadúvanie 

So zdravým stravovaním súvisí aj zdravé trávenie bez nafukovania. Ak však konzumujete priveľa sýtených nápojov, potraviny s vysokým obsahom tuku či cukru, môže sa stať, že vás prekvapia bolesti brucha sprevádzané plynatosťou. Preto opäť platí – dávajte si pozor na to čo jete. Jedlo by ste nemali jesť v strese, unáhlene a nemali by ste to preháňať s množstvom sladkých a mastných dobrôt. Samozrejme, akékoľvek sviatky, nielen Vianoce, sú aj o hodovaní v kruhu najbližších 🙂 Neznamená to, že by ste sa mali vzdať všetkých zákuskov a iných sviatočných pokrmov. Stále však platí – všetko s mierou.

 

VianoceChrípka môže pokaziť celé Vianoce

Nenchajte si pokaziť vianočné sviatky chrípkou. Ako prevenciu zvyšujte svoju individuálnu odolnosť správnou životosprávou, najmä: jedzte pestrú stravu, zvýšte prísun prirodzených vitamínov – ovocia a zeleniny, otužujte sa, dodržiavajte primeranú fyzickú aktivitu, často vetrajte a nezabúdajte na kvalitný a dostatočný spánok. Doprajte si v tomto krásnom období teplý čaj, ktorý nielen zahreje, ale doplní vám dôležité vitamíny (najmä vitamín C) – veľmi vhodné sú čaje s rakytníkom, echinaceou, šípkový čaj a iné.

Odporúčame vám

Mohlo by vás zaujímať